آموزشی

آنیون و کاتیون ها

اتم چیست؟
اتمی یک قطعه اساسی از ماده است. (ماده هر چیزی است که از نظر جسمی قابل لمس است.) همه چیز در جهان (به جز انرژی) از ماده ساخته شده است ، و بنابراین ، همه چیز در جهان از اتم ها تشکیل شده است.

خود یک اتم از سه نوع ذره ریز تشکیل شده است به نام ذرات زیر اتمی: پروتون ، نوترون و الکترون. پروتون ها و نوترون ها مرکز اتم به نام هسته را تشکیل می دهند و الکترون ها در ابر کوچک در اطراف هسته پرواز می کنند. الکترون ها بار منفی دارند و پروتون ها بار مثبت دارند. در یک اتم طبیعی (خنثی) تعداد پروتون ها و تعداد الکترون ها برابر است. اغلب ، اما نه همیشه ، تعداد نوترون ها نیز یکسان است.

در یک کلاس شیمی ، کلمه یون را به طور مکرر فرا می گیرید. این اتمی است که یا دارای الکترونهای اضافی است و به آن بار منفی می دهد و یا الکترون های آن را از دست می دهد و این منجر به بار مثبت می شود. یونهای با بار منفی آنیونها نامیده می شوند و یونهای با بار مثبت دارای کاتیونها هستند. در یونانی ، آنیون به معنی “چیزی در حال بالا رفتن” است ، که آنیونهای حرکتی را که طی فرآیند شیمیایی الکترولیز ایجاد می شود ، توصیف می کنند
به عبارتی یونها ناشی از اتمها یا مولکولهایی هستند که یک یا چند الکترون ولتاژ را بدست آورده یا از دست داده اند و بار مثبت یا منفی به آنها می دهد. آنهایی که بار منفی دارند آنیونها و آنهایی که بار مثبت دارند کاتیونها نامیده می شوند. این اتهامات مخالف غالباً منجر به پیوند یونی با یکدیگر می شوند.
همانطور که گفتیم کاتیون ها یون های با بار مثبت هستند. آنها یک یا چند الکترون را از دست داده اند ، اما هیچ پروتون را از دست نداده اند. بنابراین آنها یک بار مثبت مثبت دارند. معمولاً اینها یونهای فلزی هستند. مثالهای خوبی که مشترک هستند:

سدیم ، سدیم +
پتاسیم ، K +
منیزیم ، Mg2 +
کلسیم ، Ca2 +
آلومینیوم ، Al3 +
آهن (II) ، a.k.a آهنی ، Fe2 +
آهن (III) ، a.k.a Ferric ، Fe3 +
هیدروژن ، H +


از طرف دیگر ، آنیون ها یونهای با بار منفی هستند ، به این معنی که آنها یک یا چند الکترون اضافی را پذیرفته اند. بار دیگر ، تعداد پروتون ها یکسان باقی می مانند ، بنابراین یک بار منفی خالص وجود دارد. برخی از آنها می توانند کاملاً بزرگ باشند و شامل بیش از یک اتم باشند. در زیر آنیون های متداول که ممکن است با آنها روبرو شوید:

کلرید ، کلرید
Bromide ، Br-
یدید ، I-
سولفات ، SO_3 ^ 2-
نیترات ، NO_3 ^ 2-
هیدروکسید ، OH-
هیدرید ، H-

Related Posts

2 thoughts on “آنیون و کاتیون ها

  1. شیدا نامور گفت:

    سلام مطالبتون آنقدر ساده و قابل درک توضیح داده شده که برای روزنامه دیواری مدرسه ی پسرم از انها استفاده کردم . ممنون از سایت خوبتون

  2. مرتضی دربندی گفت:

    باسلام واحترام من دبیر شیمی هستم واز طریق همکارم باشرکت ومحصولات شرکتتون آشناشدم وخرید کردم علاوه بر کیفیت محصولاتتون مطالب مفید وجالبی داخل سایتتون گذاشتین که برای اطلاع رسانی عموم عالی هستن.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *