راهنما و آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

نقشه راهنمای نحوه نصب و اتصال شیلنگ های دستگاه تصفیه آب خانگی | طریقه اتصالات شیلنگ ورودی

راهنمای کامل و آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

۱- اتصال دستگاه به آب ورودی ساختمان

ابتدا، شیر اصلی آب ورودی منزل را ببندید. سپس، روی رزوه های قطعات “تبدیل انشعاب آب ورودی” و “شیر توپی ورودی” را نوار تفلون بپیچید.

شیر دیواری آب سرد را جدا کرده و “تبدیل انشعاب آب ورودی” را روی خط ورودی آب و بر روی دیوار نصب کنید. سپس، “شیر توپی ورودی” را به “تبدیل انشعاب آب ورودی” وصل کنید. پس از اطمینان از بسته بودن شیر توپی، می توانید شیر آب ورودی منزل را باز کنید.

در مرحله بعدی، بوسیله شیلنگ، شیر توپی آب ورودی را به ورودی فیلتر مرحله اول ppدستگاه متصل نمائید.

۲-قرار دادن فیلترهای پیش تصفیه در هوزینگ ها

روکش فیلترهای مراحل یک، دو و سه را باز کرده و آنها را به ترتیب داخل محفظه (هوزینگ) های مربوطه قرار دهید. پس از قرار دادن فیلترها در هوزینگ های مربوطه، هوزینگ ها را با آچار در جای خود سفت کنید.

توجه: جهت قرار گرفتن فیلترهای مرحله دو (کربن فعال گرانول) و مرحله چهار (ممبران)، مهم است. به اشکال ارائه شده زیر دقت کنید.

۳- قرار دادن فیلتر ممبران در محفظه

برای قرار دادن ممبران (فیلتر مرحله چهارم)، ابتدا اتصالات مربوطه را جدا، درب محفظه ممبران را باز کرده و ممبران را مطابق جهت نشان داده شده در شکل در جای خود قرار دهید. سپس، درب محفظه ممبران را کاملاً بسته و سفت کرده و اتصالات مربوطه را مجدداً در جای خود قرار دهید.

۴- نصب شیر مخزن تحت فشار

با پیچیدن نوار تفلون روی رزوه خروجی مخزن، شیر مخزن را روی آن نصب کنید.

۵- اتصال خروجی فاضلاب

برای اتصال خروجی آب غلیظ شده به فاضلاب، سه حالت انتخابی وجود دارد که در اشکال زیر مشخص هستند. هر کدام از حالتها را که انتخاب کردید، سوراخی را روی لوله سیفون ایجاد نموده و شیلنگ خروجی آب آلوده دستگاه(flow 300) را به آن متصل کنید. برای آب بندی سوراخ، از چسب آکواریوم استفاده کرده و روی آن را با توار تفلون، کاملاً بپوشانید.

۶- اتصال دستگاه تصفیه اب به مخزن تحت فشار

ورودی فیلتر مرحله پنجم post carbon را به مخزن تحت فشار وصل کنید.

۷- اتصال فیلتر قلیایی(alkaline)

از خروجی مرحله ی ششم فیلتر مینرال (mineral) (زردرنگ) یک انشعاب متصل کرده و در ورودی فیلتر آلکالاین متصل نمایید.

۸-فیلتر یووی (uv) یا فیلتر ۴ کاره ۴in1

از خروجی فیلتر قلیایی ( (alkalineیک ورودی گرفته و به ورودی قسمت فیلتر یووی و یا فیلتر ۴ کاره نصب نمایید.

* در نظر داشته باشید که لامپ یووی بسیار حساس بوده و باید توسط تکنسین های مجرب انجام شود. درصورتیکه تا به حال نصب یووی را انجام نداده اید بسیار با دقت عمل نمایید.

* نگته مهم : به هیچ عنوان جهت تست فیلتر یووی ( اشعه ماورابنفش) را قبل از ورود به محفظه آلومینیومی روشن نکنید زیرا احتمال آسیب دیدن چشم ها وجود دارد.

از اتصال و سفتی تمامی اتصالات داخلی دستگاه مطمئن شوید.

۹-فیلتر نانو فیلتراسیون و اکسیژن ساز

از خروجی فیلتر قلیایی (alkaline) یک ورودی گرفته و به ورودی قسمت فیلتر  نانو و یا اکسیژن ساز نصب نمایید.

۱۰- نصب شیر برداشت تصفیه آب

روی سینک ظرفشویی، سوراخی با قطر ۱۱ میلیمتر ایجاد کنید. برای این کار می توانید در دو مرحله، از مته نمره ۴ و بعد نمره ۱۲ برای سوراخ کردن سینک استفاده کنید. سپس، شیر برداشت را در جای خود قرار داده و سفت کنید. به ترتیب قرارگیری واشرها در جای صحیح خود دقت کنید.

در مواردی که به هر دلیلی، تمایل و یا امکان نصب شیر برداشت روی سینک وجود نداشته باشد، می توان “براکت شیر برداشت” را روی دیوار نصب کرده و شیر برداشت را روی آن قرار داد.

برای آب بندی بهتر دور شیر برداشت، می توانید از چسب آکواریوم استفاده کنید.

۱۱- اتصال دستگاه به شیر برداشت

خروجی فیلتر مرحله آخر را به شیر برداشت متصل نمائید.

راه اندازی دستگاه تصفیه آب خانگی

 • ۱- شیر توپی ورودی آب را باز کنید.
 • ۲- پیشنهاد می کنیم که در صورت امکان، قبل از باز کردن شیر توپی ورودی، شیلنگ متصل بین فیلترهای مرحله دوم و سوم را باز کنید و با قرار دادن ظرفی در زیر آن، پس از باز کردن شیر توپی، آب سیاه ناشی از عبور آب از فیلتر مزحله دوم که از جنس کربن گرانول است را جمع کرده و پس از مشاهده شفافیت آب، مجدداً شیلنگ را به فیلتر مرحله سوم متصل نمائید. این کار باعث خواهد شد تا تمیز شدن اولیه داخل دستگاه با سرعت بیشتری انجام شود.
 • ۳- منتظر بمانیم تا مخزن ذخیره کاملاً پر شود. پر شدن منبع را می توان از صدای خاموش شدن پمپ تشخیص داد. این مرحله معمولآً ممکن است بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان ببرد.
 • ۴- آب تصفیه شده اولیه فوق که در مخزن ذخیره شده است، به دلیل نو بودن دستگاه و فیلترهای دستگاه تصفیه اب ، قابل شرب نیست. لذا شیر برداشت را کاملاً باز می گذاریم تا مخزن خالی شده و فشار آن کاملاً کاهش پیدا کند.
 • ۵- شیر برداشت را می بندیم و مجدداً منتظر می مانیم تا مخزن ذخیره پر از آب شود. از این به بعد می توان از این آب با کیفیت بالا برای شرب، پخت و پز و سایر موارد استفاده نمود.
 • توجه: حتی اگر پس از راه اندازی اولیه، به دلایلی (مثلاً مسافرت طولانی مدت)، مدت زمان زیادی را از دستگاه استفاده نکنید، پیش از استفاده مجدد، مراحل ۴ و ۵ را انجام دهید.

چند نکته مهم

 • – دستگاه تصفیه آب خانگی را در جایی نصب کنید که نزدیک به انشعاب ورودی آب، پریز برق و اننشعاب فاضلاب باشد. به همین دلیل، معمولاً یکی از بهترین گزینه های محل نصب این دستگاه ها، در زیر سینک آشپزخانه است.
 • – دستگاه را از محل هایی که در معرض حرارت زیاد و یا سرمای شدید و انجماد هستند، دور نگه دارید.
 • – در زمان نصب دستگاه تصفیه آب و تعیین محل آن، به آسان بودن سرویس و تعویض فیلترهای آن توجه داشته باشید.
 • – فقط ورودی انشعاب آب سرد آشامیدنی داخل منزل می بایست به ورودی دستگاه متصل شود. انشعاب آب داغ را به هیچ عنوان، جهت آب ورودی به دستگاه انتخاب نکنید.
 • – هنگام نصب، روی هریک از تبدیل ها و اتصالات را باید نوار تفلون پیچید. پس از پیچیدن تفلون روی قسمت نری اتصالات، آنها را داخل مادگی مورد نظر پیچ نموده و سفت کنید.
 • – از محکم بودن نصب شیلنگ ها در جای خود، مطمئن شوید. مهره را محکم در داخل تبدیل پیچ کنید تا هیچگونه چکه ای نداشته باشد.
 • – انتهای شیلنگ آب کثیف که به می بایست به داخل انشعاب فاضلاب هدایت شود را با زاویه ۴۵ درجه برش دهید تا احتمال مسدود شدن شیلنگ فاضلاب بسیار کم شود. مسدود شدن مسیر فاضلاب دستگاه، باعث وارد شدن صدمه و گرفتگی ممبران (فیلتر مرحله چهارم) خواهد شد.
 • – پس از راه اندازی اولیه دستگاه، تا مدتی آب خروجی تصفیه شده، دارای کمی حباب و ذرات سفید رنگ است. این مواد به دلیل نو بودن فیلترها وارد آب شده و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. بعد از گذشت چند هفته، این موضوع برطرف خواهد شد.
 • – در برخی مواقع، ممکن است مصرف کنندگان، به هر دلیلی تمایل داشته باشند تا TDS آب خروجی دستگاه را افزایش دهند. برای رسیدن به این هدف، در دستگاه های تصفیه آب خانگی یک شیر میکس تعبیه شده است. شیر میکس، در حالت عادی می بایست کاملاً بسته باشد. اما همانطور که گفته شد، اگر کسی تمایل داشت تا میزان TDS آب خروجی دستگاه را افزایش دهد، می تواند با باز کردن این شیر، این کار را انجام دهد.

جهت خرید دستگاه تصفیه آب ، خرید و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی با ما تماس بگیرید .

13 پاسخ
 1. سونیا حمیدی گفته:

  سلام ممنون بابت توضیحات کامل و عکسهایی که گذاشتید خیلی به دردم خورد و تونستم به راحتی نصب رو انجام بدم

  پاسخ
 2. رایا میرزایی گفته:

  دستگاههای تصفیه آب علاوه بر کارایی بالا وقیمت مناسب به سهولت نصب میشوند وپیچیدگی ندارند واین یکی دیگر از ویژگیهای خوب وبارز این دستگاههای شماست.

  پاسخ
 3. اصغر زندیه گفته:

  باسلام وخسته نباشین از طریق این توضیحات وفیلم آموزشی نصب که برام ارسال کردین به راحتی تونستم نصبش رو انجام بدم حتی تعویض فیلترها رو هم خودم انجام میدم.ممنون از شرکت تصفیه سازان مهر ومحصولات وخدمات وپشتیبانی

  پاسخ
 4. محمد حسن ملتفت گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من به تازگی دستگاه تصفیه اب مدل Ro-line800 رو خریداری کردم. لطفا فیلم اموزشی رو به شماره زیر ارسال بفرمایید…
  ممتشکرم
  ۰۹۱۷۴۱۹۷۷۲۸

  پاسخ
  • خسرو رنجبر گفته:

   سلام
   از توضیحات شما بابت نصب و راه اندازی سپاسگزارم جامع و کامل بود
   لطفن ممکنه بفرمایید عمر هریک از فیلترهای ۶ گانه چقدر است؟ و همچنین انهارا از کجا میتوان تهیه کرد؟

   پاسخ
 5. رسول ابراهیمی گفته:

  سلام من دستگاه ۹۳۰ امروز به دستم رسید
  میشه لطف کنید فیلم اموزشی رو برام در وات ساپ بفرستید
  ۰۹۱۳۹۲۵۳۵۳۸
  تشکر

  پاسخ
 6. فرحمند گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید من دستگاه تصفیه آب تک مدل RO-T8-NATURE3400
  رو خریداری کردم و شهرستان هستم اگر لطف کنید فیلم نصب این مدل رو برام به واتس آپ ارسال کنید ممنون میشم.۰۹۳۳۶۳۴۶۵۸۳
  از خدمات خوب شما ممنون و مچکرم

  پاسخ
 7. زنجانی گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید من دستگاه تصفیه آب تک مدل RO-T8-NATURE3400
  رو خریداری کردم و شهرستان هستم اگر لطف کنید فیلم نصب این مدل رو برام به واتس آپ ارسال کنید ممنون میشم ۰۹۲۱۳۵۳۰۴۸۶
  از خدمات خوب شما ممنون و مچکرم

  پاسخ
 8. پارسا گفته:

  سلام. بعد از نصب شلنگ از فیلتر به منبع، اگه قبل از وجود آب در سیستم شیر منبع رو باز کنیم فشار هوای داخل منبع کاهش پیدا میکنه؟ یا درواقع چه زمانی باید شیر منبع رو باز کنیم؟ ممنون

  پاسخ
 9. سمانه گفته:

  سلام توضیحات خوب بود ما خودمون وصل کردیم ولی اطلاعات برای مدل های بالاتر که تعداد فیلتر بیشتری داره برای ترتیب اتصال فیلترها ناقص بود در انتهای این مقاله اگه اضافه بشه این اطلاعات خیلی کامل تر میشه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *