تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه فاضلاب

در سطح جهانی ، تصفیه فاضلاب یکی از موضوعات مورد بحث فزاینده ای است که در بالاترین سطوح دولتی و شرکت های بزرگ به آن پرداخته شده است. برای یافتن رویکردی پایدار ، شرکت ها می توانند استراتژی های مختلفی را برای کمک به خود فراتر از انطباق صرف و شروع روند بهبود کیفیت جهانی آب به کار گیرند.

به گفته  بیش از ۸۰ درصد از کل فاضلاب های صنعت ، خانه ها ، شهرها و کشاورزی از طریق دریاچه ها ، رودخانه ها و دیگر آبهای سطحی به اکوسیستم برمی گردد. این فرآیند هر روز در سراسر کره زمین تکرار می شود و محیط زیست را آلوده می کند در حالی که مواد مغذی ارزشمند و سایر مواد قابل بازیابی را در این فرآیند از دست می دهد.

هر سال در ماه مارس ، روز جهانی آب به عنوان یادآوری از سوی سازمان ملل متحد مطرح می شود که تعهد روزانه برای کاهش موفقیت آمیز و استفاده مجدد از فاضلاب ضروری است. گای رایدر ، مدیرکل سازمان بین المللی کار سازمان ملل متحد (ILO) و رئیس UN-Water ، معتقد است که باید تعهدی برای بهبود مدیریت فاضلاب جامعه تجاری و عموم مردم برای ایجاد تغییر وجود داشته باشد.

با این تعهد ، رایدر امیدوار است به برنامه ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار برسد ، که نصف نسبت فاضلاب تصفیه نشده و افزایش استفاده مجدد از آب سالم را تا سال ۲۰۳۰ هدف قرار می دهد. آب که اغلب به عنوان مسلم تلقی می شود ، یک منبع محدود با تقاضای بین المللی است. تصفیه فاضلاب در دهه گذشته به بخش مهمی از عملیات کارخانه تبدیل شده است و شرکتهای تولیدی در تمام بخشهای صنعتی کاهش مصرف آب را در اولویت خود قرار داده اند.

عوامل انگیزشی برای تصفیه فاضلاب صنعتی فراتر از تطابق
پیروی از قوانین فدرال برای تصفیه ، مدیریت و دفع فاضلاب ، مانند قانون آب پاک ، قانون حفاظت و بازیابی منابع و قانون آب آشامیدنی ایمن ، مستلزم تمرکز مدیریت کارخانه بر موضوع فاضلاب است. شرکتها باید مقررات اضافی را در سطح ایالتی و محلی نیز رعایت کنند.

عوامل انگیزشی دیگری که محرک های احتمالی بازیافت فاضلاب هستند عبارتند از: تقویت تصویر عمومی شرکت ، بهبود محیط کلی کار ، تقویت روحیه کارکنان و پایبندی به ابتکارات ISO 14001. ترویج یک عملیات “سبز” با اولویت دادن به آگاهی از محیط زیست و عملیات پایدار به کارگران خوشحال ، مشتریان وفادار و سرمایه گذاران راضی تبدیل می شود. دلارها – و حس
از دیدگاه کاملاً پولی ، منطقی است که شرکت ها یک سیاست تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب رسمی را اتخاذ کنند زیرا به آنها این امکان را می دهد تا هزینه های عملیاتی را افزایش دهند و در عین حال سودآوری را افزایش دهند. دفع خنک کننده یا آب شستشو بر پایه آب هزینه بر است. شرکتها باید هزینه جابجایی ، حمل و نقل و درمان توسط خدمات درمانی محلی خود را بپردازند. هزینه اضافی آب تمیز مورد نیاز برای جایگزینی حجم اولیه است.

هزینه های دفع آب می تواند بر اساس موارد زیر متفاوت باشد:
منابع آب محلی
قیمت سوخت
قیمت کامیون
احکام POTW
هدف واضح همیشه بازیافت مایع خنک کننده ، شستشوی آب و سایر مایعات به صورت داخلی است. این امر باعث افزایش طول عمر ابزار ، بهبود کیفیت محصول ، کاهش تعمیر و نگهداری و طولانی شدن استفاده از مایعات کار می شود. وجود یک فرآیند بازیافت مایعات به این معنی که وقتی زمان دفع فاضلاب و مایعات فرا می رسد ، شرکت ها حجم کمتری برای دور انداختن یا یک جریان متمرکز خواهند داشت که می توانند خود را با هزینه کمتری در POTW درمان کنند.

در حالی که اجرای چنین فرایندی مطمئناً منطقی به نظر می رسد ، اما برای شرکت هایی که با تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب خانگی آشنا نیستند ، می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. در ظاهر ، هزینه های اولیه که اغلب با افزودن سیستم تصفیه فاضلاب همراه است ، می تواند بسیار محدود کننده به نظر برسد.

در قلب هر سیستمی تجهیزات قرار دارد. برای شرکتهایی که نگران تأثیر فاضلاب آنها بر محیط زیست و خطوط پایانی آنها هستند ، گزینه های مختلفی در دسترس است – هر کدام برای انجام انواع خاصی از عملیات تصفیه و بازگشت سریع سرمایه (ROI) طراحی شده اند. برترین تجهیزات فاضلاب صنعتی ، مزایا و ROI
لیست زیر شامل هفت نوع رایج از تجهیزات فاضلاب ، نحوه عملکرد هر یک و نحوه تأثیر آن بر سودآوری یک کسب و کار است:

۱٫ سیستمهای فوق تصفیه

اولترافیلتراسیون (UF) یک فرآیند تحت فشار است که از غشایی برای حذف روغن های امولسیون شده ، هیدروکسیدهای فلزی ، امولسیون ها ، مواد پراکنده ، جامدات معلق و سایر مواد با وزن مولکولی بزرگ از فاضلاب ، مایع خنک کننده و سایر محلول ها استفاده می کند. UF در شفاف سازی محلولهای حاوی جامدات معلق ، باکتریها و غلظت بالای ماکرومولکولها ، از جمله روغن و آب ، برتری دارد.

سیستم های UF طوری طراحی شده اند که بدون استفاده از مواد افزودنی شیمیایی حجم آب روغنی را تا ۹۸ درصد کاهش می دهند. این سیستم ها همچنین قادر به حذف جریمه های کوچک در عملیات خرابکاری و سقوط هستند ، که به wa امکان می دهد

بازیافت و استفاده مجدد شود. هنگام محاسبه هزینه های گرمایشی و دفع ، شرکت ها همچنین می توانند ۷۵ درصد از هزینه آب شستشو و مواد شوینده را کاهش داده و ۹۰ درصد نیز هزینه دفع زباله را کاهش دهند. به همین دلایل ، تکنولوژی غشای UF به سرعت در حال تبدیل شدن به یک فرآیند انتخابی نسبت به روشهای معمولی فیلتراسیون است.

۲٫ تبخیر و تقطیر خلاء

تبخیر یک پدیده طبیعی و یک فناوری جداسازی پاک به عنوان بهترین تکنیک موجود در چندین فرآیند تصفیه فاضلاب شناخته شده است. از آنجا که آب را از آلودگی ها حذف می کند ، به جای فیلتر کردن آلاینده ها از آب ، متمایز از سایر فرآیندهای جداسازی است. هیچ فناوری دیگری نمی تواند به میزان قابل توجهی در بازیابی و غلظت آب مانند تبخیرکننده های خلاء دست یابد ، که روند تبخیر طبیعی را تسریع می کند. میزان تصفیه و تقطیر فاضلاب صنعتی از ۱ تا ۱۲۰ تن در روز. آنها قادر به دستیابی به غلظت کل جامدات باقی مانده بیش از ۸۵ درصد هستند.

سه تبخیر کننده اصلی خلاء عبارتند از:

پمپ های حرارتی – انعطاف پذیر و همه کاره با مصرف انرژی الکتریکی کم و قابلیت اطمینان بالا
آب گرم/آب سرد – با استفاده از آب داغ اضافی/بخار و آب خنک کننده ، هزینه های عملیاتی را کاهش دهید
فشرده سازی مکانیکی بخار – برای درمان میزان جریان زیاد فاضلاب با دمای جوش کم برای کاهش مصرف انرژی طراحی شده است

۳٫ سیستم های اسمز معکوس فناوری اسمز معکوس (RO) مواد جامد محلول و ناخالصی ها را از آب با استفاده از یک غشای نیمه تراوا حذف می کند ، که اجازه عبور آب را می دهد اما اکثر مواد جامد/نمک های محلول و سایر آلاینده ها را پشت سر می گذارد. غشاهای RO برای رسیدن به نتیجه مطلوب به فشار بیشتر از اسمزی و آب با فشار بالا نیاز دارند. آبی که از غشای RO عبور می کند ، permeate نامیده می شود و نمک های محلول که توسط غشای RO رد می شوند ، کنسانتره نامیده می شود.

یک سیستم RO مناسب طراحی شده و کار می کند تا ۹۹٫۵ درصد نمکها و ناخالصی های محلول ورودی و تقریباً همه مواد کلوئیدی و معلق را از چالش برانگیزترین کاربردهای پساب و آب تغذیه حذف می کند. به طور معمول برای کاربردهای صنعتی ، فلزکاری و عملیات سطحی ، فناوری RO آخرین فرایند پس از UF یا تصفیه شیمیایی فاضلاب و آبهای خوراکی است. این نوع فیلترها بر اساس جاذبه کار می کنند و از کاغذهای یکبار مصرف یا فیلترهای دائمی برای ایجاد یک مانع مثبت استفاده می کنند. مواد جامد را از تمام مایعات فرآیند صنعتی که جریان آزاد دارند حذف می کند. فیلترهای تخت کاغذی برای کاربردهایی که شامل حذف فلزات آهنی و غیر آهنی کم و متوسط ​​و همچنین آلاینده های آلی و معدنی مانند شیشه ، لاستیک و پلاستیک هستند مناسب هستند. فیلترهای تخت کاغذی می توانند عمر خنک کننده و ابزار را به طور متوسط ​​۲۷ درصد افزایش دهند و علاوه بر این باعث افزایش کیفیت سطح کاری شوند.

۴٫واحدهای استاندارد تصفیه بستر کاغذی با یا بدون جداسازی مغناطیسی در دسترس هستند و می توانند سرعت جریان تا ۱۳۰ گالن در دقیقه را تحمل کنند. کلاس های مختلف رسانه فیلتر امکان تنظیم وضوح میکرون را فراهم می کند. یک مدل درام ، که می تواند تا ۵۰۰ گرم در دقیقه سیال را پردازش کند ، یک سوم فضای فیلتر تخت کاغذی را اشغال می کند.

۵٫ سانتریفیوژهای جامدادی

این واحدها نیروی گریز از مرکز (به جای محیط های مصرفی) را برای جداسازی جامدات از مایعات در کاربردهای پردازش فلز بهینه می کنند که حذف جریمه ها برای بازیافت و استفاده مجدد از اهداف مهم است. مایع فرآیند یا پمپ می شود یا به صورت گرانشی به ورودی سانتریفیوژ تغذیه می شود. سپس مواد جامد فرآیند به صورت سانتریفوژ از فاز مایع جدا شده و در یک روتور که به راحتی قابل جابجایی است ، که به عنوان آستر نیز شناخته می شود ، جمع آوری می شوند. مایع شفاف روتور را به داخل محفظه بیرونی سرریز می کند و با گرانش به فرایند بازگردانده می شود ، که هزینه حمل و نقل خنک کننده ها و آب زباله را از تاسیسات به حداقل می رساند. سانتریفیوژهای کاسه جامد جداسازی مایع/جامد با عملکرد بالا را برای انواع ذرات فراهم می کند- فلزی و غیر فلزی ، آهنی و غیر آهنی-و در دو نوع روتور تمیز دستی (با آستر قابل استفاده مجدد) و طرح های خودکار خودکار کاملاً اتوماتیک موجود است.

۶٫ جداکننده های روغن ترامپ

در این محلول تصفیه فاضلاب ، سیال آلوده از طریق یک سری از بافل ها و یک بستر متخلخل محیطی جریان می یابد که طی آن روغن های آزاد و مکانیکی پراکنده از سیال جدا می شوند. سپس مایع تصفیه شده روی سرریز تخلیه پساب برای استفاده مجدد به مخزن جاری می شود. روغن های جمع آوری شده ، امولسیون های معکوس و سایر مواد زائد در بالای این دستگاه جمع آوری شده و به طور خودکار در یک ظرف مناسب تخلیه می شوند. با استفاده از جریان گرانش و ادغام ، این جداکننده ها می توانند روغن های ولگرد را در یک بار عبور بدون استفاده از محصولات مصرفی به کمتر از ۱ درصد برسانند.

جدا کننده های روغن ترامپ همچنین می توانند:

کاهش هزینه های خرید مایعات جدید تا ۷۵ درصد (شامل خنک کننده های مصنوعی و نیمه سنتتیک ، روغن های محلول و آب های شستشو)

۷٫ فیلترهای خلاء

سیستم های فیلتراسیون خلاء که می توانند عملکرد مداوم داشته باشند ، می توانند زمان خرابی قابل توجهی را از بین ببرند. این سیستم ها تقریباً بدون تعمیر و نگهداری و با حجم زیاد لجن ، هزینه های تولید کمتری را نیز تحویل خواهند داد. فیلترهای خلاء یکبار مصرف از یک محفظه خلاء برای کشیدن مایع خنک کننده آلوده از طریق محیط فیلتر یکبار مصرف استفاده می کنند. با استفاده از اصل اثبات شده فیلتراسیون بهینه از طریق ایجاد آلودگی یا لجن ، یک کیک فیلتر روی محیط ایجاد می شود. این واحدها قادرند میزان جریان قابل توجهی تا ۲۰۰۰ gpm داشته باشند.

فیلترهای خلاء نیمه دائمی می توانند هزینه های عملکرد را با حذف نیاز به رسانه های یکبار مصرف کاهش دهند. شستشوی پشت با خنک کننده تمیز ، فیلتر را بدون نیاز به حجم زیاد هوا ، تمیز نگه می دارد. مواد جامد پس از شستشو از عنصر فیلتر خارج شده و داخل مخزنی قرار می گیرند ، جایی که از طریق کشش زنجیره ای/ترتیب پرواز خارج می شوند. این واحدها به حداقل فضای کف نیاز دارند و کاملاً مستقل هستند و تعمیر و نگهداری و عملکرد را ساده می کنند.

نتیجه
تصفیه فاضلاب که به عنوان موضوعی فزاینده از نگرانی های جهانی محسوب می شود ، چیزی است که عملیات تولید صنعتی می تواند با هر تعداد سیستم موجود ، کارآمد و موثر انجام دهد. شرکت ها می توانند استراتژی های مختلفی را برای کمک به خود فراتر از انطباق صرف و شروع روند بهبود کیفیت آب به کار گیرند. این می تواند به طور همزمان نام تجاری آنها ، ROI آنها و خطوط پایانی آنها را تقویت کند.

 

تیم هانا معاون توسعه تجارت PRAB ، طراح و تولید کننده سیستم های بازیافت فاضلاب و همچنین نقاله ها و تجهیزات مهندسی برای پردازش چرخش ، تراشه ها و مایعات فلزکاری است. از زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه نورث وود در سال ۱۹۷۰ ، هانا با شرکت ها و جوامعی در سراسر جهان همکاری کرده است که از جدیدترین فن آوری های تصفیه مایعات و پردازش تراشه برای کاهش هزینه ها و افزایش نظارت بر محیط زیست استفاده می کنند.

 

آخرین مورد در فاضلاب
با احترام از سنسافون
صفحه نمایش دیجیتال سنسافون حرارتی جریان سنج
راهنمای فناوری
کیفیت آب و شرایط تجهیزات را با حسگرهای تصفیه آب کنترل کنید

EPA تقریباً ۶ میلیون دلار برای تحقیقات در مورد آلاینده های موجود در بیوسولیدها جایزه می دهد

 

اب و اهمیت ان بر بدن

شنیدن اینکه آب برای سلامتی شما ضروری است ، معمول است. اما چرا؟

این ماده اکثریت وزن بدن شما را تشکیل می دهد و در بسیاری از عملکردهای مهم دخیل است ، از جمله:

دفع مواد زائد از بدن شما
تنظیم دمای بدن
به عملکرد مغز شما کمک می کند
شما بیشتر آب خود را از نوشیدن نوشیدنی ها دریافت می کنید ، اما غذا نیز مقدار کمی به مصرف روزانه آب شما کمک می کند. برای آشنایی بیشتر با روش های آب می توانید به بهبود رفاه خود ادامه دهید.

۱٫ به ایجاد بزاق کمک می کند
آب جزء اصلی بزاق است. بزاق همچنین شامل مقدار کمی الکترولیت ، مخاط و آنزیم ها است. برای تجزیه غذای جامد و حفظ سلامت دهان ضروری است.

بدن شما به طور کلی با مصرف منظم مایعات بزاق کافی تولید می کند. با این حال ، تولید بزاق شما ممکن است در نتیجه افزایش سن یا برخی داروها یا درمانها کاهش یابد.

اگر دهان شما خشک تر از حد معمول است و افزایش مصرف آب کمکی نمی کند ، به پزشک مراجعه کنید. دمای بدن شما را تنظیم می کند

هیدراته ماندن برای حفظ دمای بدن بسیار مهم است. بدن شما در طول فعالیت بدنی و در محیط های گرم آب را از طریق عرق از دست می دهد.

عرق بدن شما را خنک نگه می دارد ، اما اگر آب از دست رفته را جبران نکنید دمای بدن شما افزایش می یابد. این به این دلیل است که بدن شما وقتی آب بدن خود را از دست می دهد ، الکترولیت ها و پلاسما را از دست می دهد.

اگر بیش از حد معمول عرق می کنید ، حتما آب زیادی بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

۳٫ از بافت ها ، نخاع و مفاصل شما محافظت می کند


مصرف آب به مفاصل ، نخاع و بافت های شما کمک می کند تا روان و نرم شوند. این به شما کمک می کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و ناراحتی ناشی از شرایطی مانند آرتریت را کاهش دهید.

۴٫ به دفع مواد زائد از طریق تعریق ، ادرار و اجابت مزاج کمک می کند
بدن شما برای عرق کردن ، ادرار کردن و دفع مدفوع از آب استفاده می کند.

عرق دمای بدن را هنگام ورزش یا در دمای گرم تنظیم می کند. شما برای پر کردن مایعات از دست رفته از عرق به آب احتیاج دارید.

شما همچنین به مقدار کافی آب در سیستم خود نیاز دارید تا مدفوع سالم داشته باشید و از یبوست جلوگیری کنید.

کلیه های شما همچنین برای تصفیه مواد زائد از طریق ادرار مهم هستند. مصرف آب کافی به کلیه های شما کمک می کند تا موثرتر کار کنند و از سنگ کلیه جلوگیری می کند. این به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی کمک می کند
نوشیدن مقدار زیادی آب در حین فعالیت بدنی ضروری است. ورزشکاران ممکن است تا ۶ تا ۱۰ درصد به بدن خود در طول فعالیت بدنی تعریق کنند.

هیدراتاسیون همچنین بر قدرت ، قدرت و استقامت شما تأثیر می گذارد.

اگر در تمرینات استقامتی یا ورزش های شدید مانند بسکتبال شرکت می کنید ، ممکن است مستعد اثرات کم آبی بدن باشید.

اثرات منفی ورزش در گرما بدون آب کافی می تواند شامل شرایط پزشکی جدی مانند کاهش فشار خون و هایپرترمی باشد. کم آبی شدید می تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.

۶٫ به جلوگیری از یبوست کمک می کند
خوردن فیبر تنها راه پیشگیری از یبوست نیست. همچنین مهم است که میزان آب مصرفی خود را حفظ کنید تا حرکات روده شما حاوی آب کافی باشد.

اگر به اندازه کافی آب ، منیزیم و فیبر مصرف نمی کنید ، احتمال ابتلا به یبوست بیشتر است.

اگر قبلاً یبوست دارید ، ممکن است متوجه شوید که نوشیدن آب گازدار و آب ساده می تواند علائم شما را کاهش دهد. به هضم غذا کمک می کند
برخلاف آنچه برخی تصور می کنند ، متخصصان تأیید می کنند که نوشیدن آب قبل ، در طول و بعد از غذا به بدن شما کمک می کند تا غذاهایی را که می خورید راحت تر تجزیه کند. این به شما کمک می کند تا غذا را به طور موثرتری هضم کرده و از وعده های غذایی خود بیشترین بهره را ببرید.

تحقیقات نشان می دهد که بدن با تغییرات قوام محتویات غذا و معده سازگار است ، چه جامد و چه مایع تر. به جذب مواد مغذی کمک می کند
آب علاوه بر کمک به تجزیه غذا ، به حل ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی از غذای شما نیز کمک می کند. سپس این اجزای ویتامین را برای استفاده به بقیه بدن شما می رساند.

۹٫ به شما در کاهش وزن کمک می کند
مطالعات چربی بدن و کاهش وزن را با نوشیدن آب در دختران دارای اضافه وزن و زنان معتبر مرتبط دانسته اند. نوشیدن آب بیشتر در حین رژیم گرفتن و ورزش ممکن است فقط به کاهش وزن اضافی کمک کند. گردش اکسیژن خون را بهبود می بخشد
آب مواد مغذی مفید و اکسیژن را به کل بدن شما می رساند. رسیدن آب روزانه به گردش خون شما را بهبود می بخشد و بر سلامت کلی شما تأثیر مثبت می گذارد.

۱۱٫ به مبارزه با بیماری کمک می کند
نوشیدن آب کافی می تواند به جلوگیری از برخی بیماری ها کمک کند این شامل:

یبوست
سنگ کلیه
آسم ناشی از ورزش همچنین به شما کمک می کند ویتامین ها ، مواد معدنی و مواد مغذی مهم را از غذای خود جذب کنید ، که این امر شانس سالم ماندن را افزایش می دهد.

۱۲٫ به افزایش انرژی کمک می کند
نوشیدن آب ممکن است متابولیسم شما را فعال کند. افزایش متابولیسم با تأثیر مثبت بر سطح انرژی همراه است.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب میزان سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد در مردان و زنان افزایش می دهد. به نظر می رسد این اثرات بیش از یک ساعت طول می کشد. به عملکرد شناختی کمک می کند
هیدراتاسیون مناسب برای حفظ شکل ظاهری بسیار مهم است.نشان می دهد که عدم نوشیدن آب کافی می تواند بر تمرکز ، هوشیاری و حافظه کوتاه مدت شما تأثیر منفی بگذارد.

۱۴٫ به بهبود خلق و خو کمک می کند
عدم دریافت آب کافی نیز می تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد. کم آبی بدن ممکن است باعث خستگی و گیجی و همچنین اضطراب شود.

۱۵٫به روشن نگه داشتن پوست کمک میکند

مصرف آب کافی به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کند و ممکن است باعث تولید کلاژن شود. با این حال ، مصرف آب به تنهایی برای کاهش اثرات پیری کافی نیست. این فرایند همچنین به ژن های شما و محافظت کلی از آفتاب نیز مرتبط است.

۱۶٫ مانع از کم شدن آب بدن به طور کلی می شود
کم آبی بدن نتیجه عدم آب کافی بدن است. و از آنجا که آب برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است ، کم آبی بدن می تواند بسیار خطرناک باشد.

کم آبی شدید می تواند منجر به تعدادی از عوارض شدید شود ، از جمله:

تورم در مغز شما
نارسایی کلیه
اطمینان حاصل کنید که آب کافی می نوشید تا جبران شده از طریق عرق ، ادرار و حرکات روده را جبران کند تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.

چقدر باید بنوشید؟

توجه به مقدار آبی که هر روز می نوشید برای سلامت مطلوب مهم است. اکثر مردم در هنگام تشنگی می نوشند ، که به تنظیم میزان مصرف روزانه آب کمک می کند.

با توجه به آکادمی های ملی علوم ، مهندسی و پزشکی ، مصرف عمومی آب (از همه نوشیدنی ها و غذاها) که بیشتر مردم را برآورده می کند عبارت است از: حدود ۱۵٫۵ فنجان آب (۱۲۵ اونس) هر روز برای مردان
حدود ۱۱٫۵ فنجان (۹۱ اونس) روزانه برای زنان
مردم حدود ۲۰ درصد آب مصرفی روزانه خود را از طریق غذا دریافت می کنند. بقیه به آب آشامیدنی و نوشیدنی های مبتنی بر آب وابسته است. بنابراین ، در حالت ایده آل مردان حدود ۱۰۰ اونس (۳٫۰ لیتر) آب از نوشیدنی ها و زنان حدود ۷۳ اونس (۲٫۱۲ لیتر) از نوشیدنی ها مصرف می کنند.

اگر ورزش می کنید یا در منطقه ای گرم زندگی می کنید باید آب خود را افزایش دهید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

سایر روشهای ارزیابی هیدراتاسیون شامل تشنگی و رنگ ادرار است. احساس تشنگی نشان می دهد که بدن شما آب کافی دریافت نمی کند. ادرار تیره یا رنگی نشان دهنده کم آبی بدن است. ادرار کم رنگ یا غیر رنگی معمولاً نشان دهنده هیدراتاسیون مناسب است
آب تقریباً برای هر قسمت از بدن شما مهم است. خوردن مقدار توصیه شده روزانه نه تنها به حفظ وضعیت فعلی شما کمک می کند ، بلکه ممکن است سلامت کلی شما را نیز بهبود بخشد.

در اینجا چند ایده وجود دارد که چگونه می توانید مطمئن شوید که به اندازه کافی نوشیدنی دارید:

هرجا که می روید یک بطری آب همراه داشته باشید. به این ترتیب می توانید هر زمان که نیاز احتیاج داشت ، بنوشید.

میزان مصرف خود را پیگیری کنید. سعی کنید هر روز مقادیر بهینه ، حداقل نصف وزن بدن خود را در اونس مصرف کنید.

خودتان را آرام کنید تا نصف مصرف توصیه شده خود را تا ظهر نزدیک کنید. شما همیشه می توانید حدود یک ساعت قبل از برنامه ریزی برای خواب کار را تمام کنید.

تفاوت اب مقطر و اب معمولی

آب تصفیه شده در مقابل آب مقطر در مقابل آب معمولی:

تفاوت چیست؟
مصرف بهینه آب برای سلامتی شما ضروری است.

هر سلولی در بدن شما برای عملکرد صحیح به آب احتیاج دارد ، به همین دلیل شما باید در طول روز به طور مداوم آب بدن خود را تامین کنید.

اکثر مردم می دانند که میزان مصرف آب چقدر مهم است ، اما برخی در مورد بهترین نوع آب برای نوشیدن گیج شده اند.

این مقاله تفاوت بین آب تصفیه شده ، تقطیر شده و معمولی را بررسی می کند تا بداند کدام یک برای هیدراتاسیون بهترین انتخاب است.

آب تصفیه شده آبی است که برای حذف ناخالصی ها مانند مواد شیمیایی و سایر آلاینده ها فیلتر یا پردازش شده است.

معمولاً با استفاده از آبهای زیرزمینی یا آب لوله کشی تولید می شود.

از طریق تصفیه ، بسیاری از انواع ناخالصی ها حذف می شوند ، از جمله:

باکتری ها
جلبک
قارچ
انگل ها
فلزاتی مانند مس و سرب
آلاینده های شیمیایی
چندین روش برای تصفیه آب به صورت تجاری و در خانه استفاده می شود.

در اکثر کشورهای غربی ، آب آشامیدنی عمومی تصفیه می شود تا آب برای مصرف انسان ایمن شود. در اکثر کشورهای غربی ، آب آشامیدنی عمومی تصفیه می شود تا آب برای مصرف انسان ایمن شود.

با این حال ، استانداردهای آب آشامیدنی در سراسر جهان متفاوت است و معمولاً بر اساس مقررات دولتی یا استانداردهای بین المللی است.

در واقع ، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که بیش از ۲٫۱ میلیارد نفر از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند.

در کشورهایی که آب آشامیدنی عمومی را تصفیه می کنند ، از روش های مختلف تصفیه برای ایمن سازی آب استفاده می شود ، از جمله :

انعقاد و لخته شدن: مواد شیمیایی با بار مثبت به آب اضافه می شوند تا با ذرات دارای بار منفی متصل شوند تا بتوان آنها را فیلتر کرد. این ذرات بزرگتری به نام floc تشکیل می دهد.

رسوب گذاری: به دلیل اندازه بزرگتر ، فلوک در قسمت پایین آب قرار گرفته و از آب تمیز جدا شده است.

تصفیه: آب تمیز در بالای منبع سپس از طریق سیستم های تصفیه متعدد ساخته شده از ماسه ، ذغال سنگ و شن عبور می کند. این کار آلودگی هایی مانند گرد و غبار ، باکتری ها ، مواد شیمیایی و ویروس ها را از بین می برد.

ضدعفونی: در این مرحله ، مواد ضدعفونی کننده شیمیایی مانند کلر به آب اضافه می شوند تا باکتری ها یا ویروس های باقی مانده را که در چند مرحله اول زنده مانده اند از بین ببرند.

توجه به این نکته ضروری است که ممکن است بسته به مساحت و کیفیت آب محلی ، آب متفاوت تصفیه شود. مزایای سلامتی آب تصفیه شده

در حالی که نوشیدن آب لوله کشی در بسیاری از مناطق بی خطر است ، ممکن است هنوز حاوی آلاینده های کمی باشد.

 

به عنوان مثال ، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) محدودیت های قانونی را تعیین می کند که برای مصرف کنندگان بیش از ۹۰ آلاینده در آب آشامیدنی ایمن تلقی می شود

با این حال ، قانون نوشیدن آب ایمن به دولتها این امکان را می دهد تا استانداردهای آب آشامیدنی خود را تنظیم کنند ، به شرطی که حداقل الزامات EPA برای آلاینده ها را برآورده کنند

این بدان معناست که برخی ایالت ها مقررات سختگیرانه تری برای آب آشامیدنی نسبت به سایر کشورها دارند.

اگرچه تدابیری اتخاذ شده است که آب آشامیدنی عمومی برای مصرف ایمن باشد ، اما می تواند حاوی مقادیر کمی آلاینده باشد که می تواند بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد.

به عنوان مثال ، فلزات سنگین سرب و مس برای سلامتی بسیار سمی هستند. آنها می توانند باعث ناراحتی معده شوند و در صورت مصرف به مرور زمان منجر به آسیب مغزی شوند

این فلزات سنگین به آب آشامیدنی نفوذ کرده اند ، حتی در کشورهایی که منابع آب عمومی تحت نظارت دقیق هستند (منبع ۸). با استفاده از فیلترهای آب خانگی یا نوشیدن آب بطری تصفیه شده ، آب آشامیدنی سطح دیگری از تصفیه را انجام می دهد که می تواند بسته به نوع سیستم تصفیه مورد استفاده ، فلزات ، مواد شیمیایی و سایر آلاینده ها.

سیستم های تصفیه آب مانند فیلترهای ذغال سنگ کلر را حذف می کنند ، یک ماده شیمیایی رایج که به عنوان ضدعفونی کننده به آب عمومی اضافه می شود.

چندین مطالعه آب کلر شده را با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ مرتبط کرده است .

یکی دیگر از مزایای تصفیه آب این است که طعم های ناخوشایند مربوط به عملیات شیمیایی ، مواد آلی یا لوله کشی فلزی را از بین می برد و آب آشامیدنی تازه و طعم خالص را برای شما باقی می گذارد.
در حالی که آب تصفیه شده فواید زیادی برای سلامتی دارد ، اما دارای اشکالاتی نیز می باشد.

به عنوان مثال ، فلوراید یک ماده معدنی است که به منابع آب آشامیدنی عمومی در برخی از کشورها برای بهبود سلامت دندان و کاهش پوسیدگی دندان اضافه می شود

اگرچه این عمل منجر به کاهش پوسیدگی دندان در کودکان ، به ویژه در مناطق در معرض خطر شده است ، برخی معتقدند که آب فلوراید ارزش خطرات بالقوه سلامتی مرتبط با استفاده از آن را ندارد.

سطوح بیش از حد فلوراید می تواند برای سلول های مغز و عصب سمی باشد و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای فلوراید با اختلالات یادگیری ، حافظه و شناختی ارتباط دارد

با این حال ، کارشناسان استدلال می کنند که میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی در کاهش پوسیدگی دندان ایمن و مفید است ، به ویژه در کودکانی که فقط در معرض فسفر قرار دارند.

آب مقطر نوعی آب تصفیه شده است
آب مقطر فرآیند تقطیر را برای حذف ناخالصی ها طی کرده است.

تقطیر شامل جوشاندن آب و جمع آوری بخار است که پس از خنک شدن به آب باز می گردد.

این فرایند در از بین بردن آلاینده هایی مانند باکتری ها ، ویروس ها ، تک یاخته هایی مانند ژیاردیا و مواد شیمیایی مانند سرب و سولفات بسیار مثر است .

با توجه به این که آب مقطر فوق العاده خالص است ، معمولاً در مراکز پزشکی و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اگرچه نوشیدن آب مقطر به اندازه نوشیدن انواع دیگر آب تصفیه شده رایج نیست ، برخی از مردم به دلیل عاری از آلودگی ، نوشیدن آن را انتخاب می کنند.
تقطیر آب یک راه م toثر برای حذف آلاینده ها از آب آشامیدنی است.

میزان آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی موجود در منابع آب عمومی مانند آب لوله کشی به موقعیت جغرافیایی شما و سازمان هایی که ایمنی آب آشامیدنی را در کشور شما تنظیم می کنند بستگی دارد.

آب مقطر در اصل عاری از آلودگی هایی مانند آفت کش ها و باکتری ها است ، که می تواند به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مفید باشد.

به عنوان مثال ، مبتلایان به HIV/AIDS و برخی سرطان ها در معرض خطر بیشتری برای ناخالصی های موجود در آب و غذا هستند و ممکن است از نوشیدن آب مقطر نیز سود ببرند . علاوه بر این ، مانند سایر روش های تصفیه ، آب مقطر به طور موثر حذف کلر از آب آشامیدنی ، که می تواند طعم آب را بهبود بخشد در حالی که قرار گرفتن در معرض کلر را کاهش می دهد. خطرات احتمالی آب مقطر
در حالی که آب مقطر خالص ترین نوع آب است ، لزوما سالم ترین نیست.

فرآیند تقطیر در از بین بردن آلاینده های بالقوه مضر بسیار مثر است ، اما مواد معدنی و الکترولیت های طبیعی موجود در آب را نیز حذف می کند.

در کنار ناخالصی های ناخواسته ، مواد معدنی مفید مانند کلسیم و منیزیم نیز با بالا آمدن بخار در طی فرآیند تقطیر باقی می مانند.

در حقیقت ، تقطیر به طور معمول حدود ۹۹٫۹ درصد از تمام مواد معدنی موجود در آب لوله کشی را حذف می کند

اگرچه معمولاً آب به عنوان منبع مواد معدنی در نظر گرفته نمی شود ، اما هر عاملی که منجر به کاهش مصرف ریز مغذی های اساسی شود ، می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد.

به عنوان مثال ، نوشیدن آب کم کلسیم و منیزیم با افزایش خطر شکستگی ، زایمان زودرس و بیماری قلبی مرتبط است

با این حال ، توجه به این نکته ضروری است که آب لوله کشی منبع اصلی تامین مواد معدنی برای اکثر مردم نیست و نوشیدن آب مقطر باید تا زمانی که از رژیم غذایی متعادل پیروی شود ، نسبتاً ایمن باشد.

مانند دیگر روش های تصفیه ، تقطیر فلوراید را از آب آشامیدنی حذف می کند ، که ممکن است کسانی را که نوشیدن آب مقطر را انتخاب می کنند در معرض خطر حفره قرار دهد.

این امر برای کسانی که آب مقطر می نوشند رعایت بهداشت مناسب دندان ها را ضروری می سازد.

در بیشتر موارد ، منابع عمومی آب آشامیدنی مانند آب لوله کشی به دلیل محدودیت های شدید آلاینده های تعیین شده توسط آژانس های نظارتی ، ایمن هستند.

با این حال ، آب آشامیدنی می تواند از منابع طبیعی یا فعالیت های انسانی آلوده شود و کیفیت آب را تحت تأثیر قرار دهد

به همین دلیل ، ممکن است ایده خوبی باشد که روی یک سیستم تصفیه آب در خانه سرمایه گذاری کنید ، به ویژه افرادی که دارای نقص ایمنی هستند و بیشتر مستعد بیماری در اثر آب آلوده هستند.

در کشورهایی که آلودگی آب یک مسئله است ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه با عدم رعایت بهداشت مناسب ، همیشه انتخاب آب بطری یا تصفیه شده امن ترین گزینه است.

انواع مختلفی از سیستم های تصفیه در دسترس هستند ، از جمله فیلترهای زغال چوب و UV ، که ناخالصی هایی را که ممکن است در مراحل اولیه تصفیه در مقیاس بزرگ که اکثر آب لوله کشی طی می کند ، زنده نگه دارند ، حذف می کند.

گفته می شود ، در کشورهایی که آب آشامیدنی عمومی از نظر کیفیت و ایمنی تنظیم می شود ، نوشیدن آب لوله کشی نسبتاً ایمن

اگر کیفیت آب لوله کشی خود را زیر سوال می برید ، می توانید با خرید یک کیت آزمایش خانگی یا تماس با یک آژانس آزمایش آب در منطقه خود ، آب را آزمایش کنید.
اکثر منابع عمومی آب آشامیدنی برای ایمنی تنظیم شده اند ، اما برخی از افراد استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی را برای بهبود بیشتر کیفیت آب انتخاب می کنند.

واحدهای تصفیه آب خانگی می توانند طعم یا بوی آب لوله کشی را بهبود بخشیده و آلودگی های خاصی را از بین ببرند.

سیستم های تصفیه نقطه استفاده (POU) فقط آبی را که برای مصرف (نوشیدن و آشپزی) استفاده می شود تصفیه می کنند. سیستم های تصفیه نقطه ورود (PUE) معمولاً تمام آب ورودی به خانه را تصفیه می کنند

سیستم های POU هزینه کمتری دارند و بنابراین بیشتر در خانوارها استفاده می شود.

این سیستم های تصفیه به شیر آب متصل می شوند یا زیر سینک ظرفشویی قرار می گیرند و همچنین در پارچ های آب ایستاده با فیلترهای داخلی مانند فیلتر آب محبوب Brita عرضه می شوند.

برخی از یخچال ها دارای سیستم تصفیه آب داخلی نیز هستند.

اکثر سیستم های تصفیه آب در خانه از تکنیک های تصفیه زیر استفاده می کنند

تصفیه: سیستم های تصفیه ناخالصی های ناخواسته را در سطح یا منافذ یک محیط جاذب به دام می اندازند. فیلترهای ذغال سنگ در این دسته قرار می گیرند.
اسمز معکوس: این سیستم ها از غشای نیمه تراوا استفاده می کنند که ناخالصی ها را از بین می برد.
اشعه ماوراء بنفش: سیستم های تصفیه نور ماوراء بنفش از نور ماوراء بنفش برای ضدعفونی آب با کشتن باکتری ها و ویروس های بالقوه مضر استفاده می کنند. بسته به نوع و مدل ، قیمت ها می تواند بین ۲۰ تا صدها دلار متغیر باشد.

صرف نظر از نوع فیلتری که انتخاب می کنید ، حتماً به دنبال مارک های دارای گواهینامه از سازمان های نظارتی مانند موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) و NSF International باشید.

این آژانس ها تأیید می کنند که سیستم های تصفیه آب خانگی با استانداردهای ملی آب آشامیدنی مطابقت دارد یا فراتر می رود

سیستم های تصفیه آب خانگی باید به درستی نگهداری شوند. در نتیجه ، پیروی از توصیه های سازنده برای تعمیر و نگهداری ، از جمله تعویض فیلتر ، برای اطمینان از تصفیه صحیح آب شما بسیار مهم است.
دسترسی به آب آشامیدنی تمیز برای سلامتی حیاتی است.

در حالی که اکثر منابع آب آشامیدنی عمومی تحت نظارت دقیق و سالم برای نوشیدن هستند ، بسیاری ترجیح می دهند آب تصفیه شده بنوشند.

آب تصفیه شده نسبتاً بی خطر است و ممکن است تماس با برخی از آلاینده هایی که در آب لوله ها یافت می شود را کاهش دهد.

به یاد داشته باشید که کیفیت آب بسته به محل زندگی شما می تواند متفاوت باشد. هنگام انتخاب نوشیدن آب تصفیه شده یا آب لوله کشی ، این باید عامل تعیین کننده باشد.

مدیریت اب در کشاورزی

مدیریت اب در کشاورزی :

آب ورودی مهمی برای تولید محصولات کشاورزی است و نقش مهمی در امنیت غذایی ایفا می کند. کشاورزی آبی ۲۰ درصد از کل زمین های زیر کشت را تشکیل می دهد و ۴۰ درصد از کل مواد غذایی تولید شده در سراسر جهان را شامل می شود. کشاورزی آبیاری به طور متوسط ​​در هر واحد زمین حداقل دو برابر کشاورزی دیم مولد است و در نتیجه باعث تشدید تولید و تنوع بیشتر محصولات می شود.

 

با توجه به رشد جمعیت ، شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی ، انتظار می رود که رقابت بر سر منابع آب افزایش یابد و تأثیر خاصی بر کشاورزی داشته باشد. پیش بینی می شود جمعیت تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۱۰ میلیارد نفر برسد و این شهر چه شهری و چه روستایی ، برای تامین نیازهای اولیه خود به غذا و فیبر نیاز دارد. در ترکیب با افزایش کالری و غذاهای پیچیده تر ، که با رشد درآمد در کشورهای در حال توسعه همراه است ، تخمین زده می شود که تولید محصولات کشاورزی تا سال ۲۰۵۰ تقریباً ۷۰ درصد افزایش یابد.

 

با این حال ، تقاضای آب در تمام بخشها برای آب به ۲۵ تا ۴۰ درصد آب نیاز دارد تا از فعالیتهای پایین تر به بهره وری بیشتر به ویژه در مناطق دارای تنش آبی اختصاص داده شود. در بیشتر موارد ، انتظار می رود که چنین تخصیصی از طریق کشاورزی به دلیل سهم بالای آن در استفاده از آب تأمین شود. در حال حاضر ، کشاورزی (به طور متوسط) ۷۰ درصد از کل برداشت آب شیرین در سطح جهان (و حتی سهم بیشتری از “مصرف آب مصرفی” به دلیل تبخیر و تعرق محصولات) را به خود اختصاص داده است.

 

حرکت آب باید به صورت فیزیکی و مجازی باشد. حرکت فیزیکی آب می تواند از طریق تغییر در تخصیص اولیه منابع آب سطحی و زیرزمینی عمدتاً از کشاورزان به استفاده کنندگان شهری ، محیطی و صنعتی رخ دهد. آب همچنین می تواند به طور واقعی حرکت کند زیرا تولید غذاها ، کالاها و خدمات پرمصرف آب در مناطق فراوان آب متمرکز شده و در مناطق کم آب معامله می شود.

تخصیص مجدد آب بین بخشی و جابجایی چشمگیر آب به دور از کشاورزی نیز باید با بهبود بهره وری مصرف آب و بهبود سیستم های انتقال آب همراه باشد. بهبود کارایی استفاده از آب در کشاورزی نیز به تطبیق بهبود سیستم اصلی (خارج از مزرعه) با مشوق های مناسب برای سرمایه گذاری در مزرعه با هدف بهبود مدیریت خاک و آب بستگی دارد. چنین گزینه هایی مستلزم بهبود سیستم های انتقال آب برای ارائه خدمات کافی در صورت تقاضا و همچنین استفاده از فناوری های پیشرفته (مانند سنسورهای رطوبت خاک و اندازه گیری تبخیر و تعرق ماهواره ای) برای بهبود کارایی و بهره وری آب در کشاورزی است.

حل چالش های آینده مستلزم تجدید نظر کامل در مورد نحوه مدیریت آب در بخش کشاورزی و نحوه جایگزینی آن در چارچوب وسیع تری از مدیریت کل منابع آب و امنیت آب است. علاوه بر این ، طرح های آبیاری و زهکشی ، چه بزرگ و چه کوچک ، نشان دهنده کارهای عمومی برجسته پراکنده فضایی در فضاهای روستایی است. در نتیجه ، آنها یک وسیله منطقی برای بسیج فرصت های شغلی در جوامع هستند.


چالش های عملی آب در کشاورزی:

توانایی بهبود مدیریت آب در کشاورزی معمولاً با سیاست های ناکافی ، ضعف عمده سازمانی و محدودیت های مالی محدود می شود. موسسات حیاتی دولتی و خصوصی (شامل وزارتخانه های کشاورزی و آب ، مقامات حوزه ، سازمان های آبیاری ، مصرف کنندگان آب و سازمان های کشاورزان) عموما فاقد محیط مناسب و ظرفیت های لازم برای انجام موثر وظایف خود هستند.

 

به عنوان مثال ، مقامات حوضه غالباً توانایی محدودی در اجرای تخصیص آب و دعوت از ذینفعان دارند. موسساتی که متولی توسعه آبیاری هستند اغلب خود را محدود به طرح های مقیاس بزرگ سرمایه می کنند و تمایل دارند به جای ایجاد فرصت هایی برای تأمین مالی خصوصی کوچک و مدیریت آبیاری ، به رویکردهای مبتنی بر بخش دولتی تکیه کنند. کشاورزان و سازمانهای آنها همچنین اغلب به چارچوبهای تشویقی بسیار مخدوش در زمینه قیمت گذاری آب و سیاستهای حمایتی کشاورزی پاسخ می دهند ، که مانع پیشرفتهای مثبت بیشتر در این بخش می شود.

 

علاوه بر این ، اکثر دولتها و استفاده کنندگان از آب در سرمایه گذاری مناسب در نگهداری سیستمهای آبیاری و زهکشی (I&D) موفق نمی شوند. در حالی که مدیریت و عملکرد ناکافی ممکن است در عملکرد ضعیف سیستم های I&D نقش داشته باشد ، به ویژه عدم نگهداری کافی از سیستم ها منجر به کاهش عملکرد آنها و نیاز بعدی به توانبخشی می شود. این عدم تأمین بودجه کافی برای نگهداری سیستم های I&D منجر به چرخه “ساخت-غفلت-بازسازی-غفلت” شده است که معمولاً در این بخش مشاهده می شود.

با توجه به محدودیت های موجود در بالا ، بخش مدیریت آب کشاورزی در حال تغییر موقعیت خود در جهت ارائه خدمات مدرن و پایدار است. این یک رویکرد آب منحصر به فرد در ساختمان انعطاف پذیر پیشنهاد می کند
خدمات آب و حفظ منابع آب ، ضمن مدیریت خطرات مربوط به تأثیرات اجتماعی و اقتصادی وسیع تر مربوط به آب. این شامل تغییر حکومتداری و ارائه خدمات و همچنین حمایت از حوزه آبخیزداری و سبز شدن بخش است و می توان با ارائه انگیزه های بهتر برای نوآوری ، اصلاحات و پاسخگویی به این هدف دست یافت.

عوامل موثر در الودگی اب

به منظور کاهش و جلوگیری از آلودگی آب در جامعه خود:

چند روش کلی برای جلوگیری از آلودگی آب

اگر می توانید ، زباله و زباله را با دست بردارید و قبل از اینکه به آبراه های محلی برود ، آن را به سطل زباله شخصی خود ببرید.
هرگز مواد شیمیایی را در زهکش قرار ندهید. آنها را در سطل زباله بیرونی خود قرار دهید یا به مرکز مجاز محلی ببرید.
ماشین خود را در جایی بشویید که آب و صابون به جای خیابان به منطقه خاکی یا چمن برود و به رودخانه یا نهر آب برود.
سعی نکنید نشتی را با شستن در ناودان یا زهکش تمیز کنید.
بستر ، ماسه یا خاک گربه جاذب تجاری یا ارزان معمولاً می تواند نشت را متوقف یا نگه دارد. پس از آن ، مواد آغشته شده را در یک کیسه پلاستیکی بردارید و آشغال های سمی را به سطل زباله یا محل دفن زباله خود ببرید.
هرگز روغن موتور خود را با ناودان شستشو ندهید. آن را به نزدیکترین فروشگاه قطعات خودرو ببرید و آنها بدون هیچ مشکلی از شر آن خلاص می شوند.
مواد شیمیایی یا کود را روی چمن یا شن بچسبانید تا در خیابان وارد آبچکان نشوند.
چند روش عالی برای کاهش آلودگی آب امروزه
در اینجا در دفتر ما چندین ایده ارائه کردیم و همچنین ایده های عالی دیگری را در وب سایت های مرتبط پیدا کردیم.

سعی کنید تا حد امکان از پلاستیک کم استفاده کنید
تقریباً همه پلاستیک هایی که استفاده می کنیم به منبع آب جهان ختم می شود زیرا تجزیه آن بسیار سخت است. رودخانه ها و اقیانوس های ما مملو از پلاستیک است که حذف و بازیافت آن با مشکل روبه رو می شود ، بنابراین اگر سعی می کنید از وسایل پلاستیکی تا آنجا که می توانید استفاده کنید ، به طور خودکار به آزادسازی سیاره کمک می کنید.

اگر گزینه ای دارید ، قابل بازیافت را انتخاب کنید
اگر بیش از یک گزینه برای یک شی وجود دارد که می خواهید بخرید ، سعی کنید آن را انتخاب کنید که به راحتی قابل بازیافت است. به عنوان مثال ، یک ظرف شیشه ای بسیار سالم تر از پلاستیک است. بعلاوه ، می توان از آن استفاده کرد و بارها و بارها تمیز کرد ، سپس بازیافت شد تا به یک محصول جدید تبدیل شود.

وسایل نقلیه خود را به طور مرتب نگهداری کنید
یک ماشین ، کامیون یا موتور پس از دوره های معمول یا مسافت پیموده شده نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. روغن و سایر مایعات خطرناکی که از آنها نشت می کند می تواند در سیستم آب محلی جمع شده یا به ناودانها در دریاچه ها ، نهرها و نهرها جاری شود.

اگر مراقب مراقبت و تعمیر وسایل نقلیه خود باشید ، چیزهای کوچک بزرگ نمی شوند. مهر و موم ها ، شیلنگ ها و واشرها می توانند ترک خورده و سپس به مشکلات مکانیکی گرانتری تبدیل شوند. اما وقتی در حال تعمیر ساعت خودروی خود برای نشتی هستید ، مانند روغن.

مواد زائد جامد و مایع که هنگام کار با ماشین یا دوچرخه از بین می رود ، می تواند برای آب خطرناک باشد. روغن و مایع انتقال دو نمونه از مایعاتی است که در فاضلاب یا فاضلاب خود نمی خواهید.

زباله های دیگران را بردارید
اگر آب کمی دیگر افراد را پیدا کردید ، اگر از انجام این کار احساس امنیت می کنید ، وسایل آنها را بردارید و در یک مکان امن بیندازید. سعی کنید آن را در کیسه یا قوطی بگذارید اما اگر چیزی در آنجا نیست آن را ذخیره کنید و وقتی به خانه رسیدید آن را دور بیندازید. متأسفانه ، مردم عمدتا با زمین مهربان نیستند و فکر می کنند شخص دیگری کار خود را انجام می دهد ، اما همه ما می توانیم با محبت به سیاره خود به یکدیگر و محیط خود کمک کنیم.

در مورد مواد شیمیایی سمی بسیار مراقب باشید
آمونیاک ، سفید کننده ، رنگ ، رقیق کننده رنگ و بسیاری از مواد شیمیایی بسیار خطرناک دیگر یک مشکل وحشتناک هستند. بنابراین دفع ایمن و دقیق اینها بسیار مهم است.

اگر مجبور به مقابله با این موارد هستید به یاد داشته باشید که مراکز بازیافت و محل های خروج برای وسایل امن دفع وجود دارد که می تواند رنگ قدیمی ، روغن موتور استفاده شده و سایر مواد شیمیایی را گرفته و با خیال راحت بازیافت کند. امروزه ، ما گزینه های زیادی داریم زیرا شرکت ها در حال فروش پاک کننده های کمتر سمی و حتی پاک کننده ها و آفت کش های تجزیه پذیر هستند.

ابتدا ، با داوطلب شدن برای کمک به پاکسازی سواحل ، دریاچه ها ، نهرها و رودخانه ها به ما یا سایر سازمان های دوستدار آب بپیوندید
ما کمک های مالی را دوست داریم ، اما حتی بیشتر ، ما عاشق زمان شخصی هستیم که برای کمک به پاکسازی رودخانه ها یا سواحل محلی و یا جمع آوری مواد شیمیایی و روغن ها از خانواده های محلی شما به کار گرفته می شود. اکثر گروههای محیط زیستی مانند گروه ما به همه نوع کمک نیاز دارند و می خواهند تا جهان مشترک ما کمی تمیزتر شود. در محلی شرکت کنید ، خوشحال خواهید شد که انجام داده اید. در صورت امکان ، تا جایی که می توانید از موارد استفاده مجدد کنید.
هر زمان که چیزی را خریداری می کنید که نمی توانید بازیافت کنید ، مانند بیشتر پلاستیک ها ، سعی کنید تا جایی که می توانید از وسایل استفاده کنید. با این کار بار پلاستیک های روی زمین را کاهش می دهید زیرا مصرف کمتری در نهایت در رودخانه ها ، دریاچه ها ، نهرها و اقیانوس های جهان به پایان می رسد.

آفت کش ها تقریباً همیشه برای آب مضر هستند
همیشه سعی کنید سموم شیمیایی و علف کش ها را به حداقل برسانید زیرا به طور کلی هر دو برای محیط زیست بسیار مضر هستند. آنلاین شوید یا از باغبانی یا شرکت های محوطه سازی شهر خود دیدن کنید تا با جایگزین های ایمن تر این محصولات آشنا شوید. می توان آن را به راحتی انجام داد.

تا حد امکان از آب کم استفاده کنید
هنگام مسواک زدن یا خیساندن ظروف آب را خاموش کنید. حمام در واقع آب بیشتری نسبت به دوش گرفتن دارد ، اما اگر به آب کوتاه نیاز دارید ، دوش طولانی نگیرید. در yo محدود کننده های آب قرار دهید

آبیاری قطره ای

در مناطق نیمه خشک که منابع آب کمیاب هستند ، کارایی استفاده از آب آبیاری مسئله مهمی است. اگرچه آبیاری قطره ای زیر سطحی یک روش آبیاری بسیار کارآمد است ، اما به دلیل معایب متعددی مانند گرفتگی آلاینده ها و دشواری تشخیص نشت و ترمیم آنها ، گسترش آن نسبتاً محدود بوده است.

اخیراً ، یک روش آبیاری زیر سطحی جایگزین که قادر به جلوگیری از بسیاری از اشکالات فوق نیست ، در جنوب اسپانیا معرفی شده است. هدف از این کار ارزیابی عملکرد این روش و مقایسه آن با سیستم آبیاری قطره ای سطح است. برای دستیابی به این هدف ، یک آزمایش صحرایی سه ساله در یک باغ زیتون ارگانیک (Olea europaea L.) واقع در استان آلمریا ، اسپانیا انجام شد. کارایی استفاده از آب در هر دو روش آبیاری تحت سه منبع مختلف آبیاری مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج نشان می دهد که به نظر می رسد روش آبیاری زیر سطحی عملکرد بهتری نسبت به روش آبیاری قطره ای داشته باشد زیرا عملکرد و راندمان استفاده از آب آبیاری برای رآب و هوای مدیترانه ای با بارش کم و متغیر مشخص می شود. میانگین بارندگی سالانه در برخی مناطق در جنوب شرقی اسپانیا کمتر از ۳۰۰ میلی متر در سال است. مدیریت صحیح سیستم های آبیاری برای دستیابی به حداکثر کارایی استفاده از آب آبیاری ضروری است. استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای زیر سطحی (SDI) ممکن است بهبودی در کارایی استفاده از آب آبیاری ایجاد کند. این سیستم ها به جای استفاده از سطح آب ، مستقیماً آبیاری را در داخل زمین اعمال می کنند).

این روش به دلیل خیس نشدن سطح خاک ، به ویژه در محصولات با تراکم کم ، تلفات تبخیر آب خاک را از پیاز مرطوب کاهش می دهد. بوناچلا و همکاران  تبخیر مستقیم خاک از لامپ مرطوب را برای باغ های زیتون آبیاری قطره ای اندازه گیری کرد. آنها تخمین زدند که این تبخیر بخشی از تبخیر و تعرق باغ فصلی را در بازه زمانی ۴ تا ۱۲ درصد برای یک باغ بالغ و از ۱۸ تا ۴۳ درصد برای یک باغ جوان نشان می دهد ، بستگی عمده به کسر سطح خاک مرطوب دارد.

کمپ (۱۹۹۸) نتایج برخی از کارهای قبلی را که عملکرد محصول را در زیر سطح و سایر روشهای مختلف آبیاری سطحی مقایسه می کرد ، مرور کرد. وی نتیجه گرفت که بازده محصول برای سیستم های قطره ای زیر سطحی در همه موارد از جمله محصولات مختلف ، خاک و شرایط کشت برابر یا بهتر از سیستم های دیگر است. آب و مواد مغذی با کارایی بیشتری استفاده می شود و عملکرد و کیفیت محصول اغلب به طور قابل توجهی بهبود می یابد سایر مزایای اضافی آبیاری زیرزمینی نیز شرح داده شده است: از افزایش عمر کاری سیستم به دلیل جلوگیری از تخریب و تخریب تابش خورشید جلوگیری می شود. شخم زدن و سایر روش های زراعی تسهیل می شود ، و توسعه علف های هرز و بیماری های قارچی کاهش می یابد. در نتیجه این مزایا ، این روش در چندین محصول مانند میوه ها ، مرکبات ، توتون و به ویژه در باغ های زیتون مورد استفاده قرار می گیرد. زیتون یکی از محصولات بسیار گسترده در حوزه مدیترانه است. به طور سنتی ، زیتون در شرایط دیم کشت می شود. با این حال ، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که استفاده از آب آبیاری منجر به افزایش قابل توجه عملکرد و کاهش قابل توجهی از مشکل تحمل متناوب می شود (موریانا و همکاران  به همین دلیل ، در سالهای اخیر ، با استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای ، در سطح زمین آبیاری زیتون آبی بسیار زیاد شده است.

اگرچه روش های آبیاری زیر سطحی از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است ، گسترش آنها علی رغم کارایی بالای استفاده از آب و مزایای بیشمار ، کاملاً محدود است. این عمدتاً به این دلیل است که سیستم های آبیاری قطره ای زیر سطحی فعلی ، که شامل دفن کردن جانبی و انتشار دهنده ها هستند ، نیز دارای اشکالات جدی هستند. این کمبودها شامل هزینه بالاتر سیستم ، گرفتگی و شکستگی قطره چکان ها به دلیل نفوذ ریشه ها یا مکش ذرات جامد از ماتریس خاک و مشکل در کشف و ترمیم مشکلات احتمالی نشت است.

عیب دیگر این سیستم ها نیز توسط چندین محقق مشاهده شده است ؛ خصوصیات هیدرولیکی خاک به دلیل فشارهای مثبتی که ممکن است هنگام آبیاری در خاک نزدیک به قطره چکان ایجاد کند ، می تواند باعث کاهش ترشحات ساطع کننده ها شود. این تنوع تخلیه ساطع کننده می تواند به طور جدی بر یکنواختی کلی سیستم آبیاری تأثیر بگذارد

ا

خیراً یک روش آبیاری قطره ای زیر سطحی (سیستم SDI) ، که می تواند از بسیاری از اشکالات فوق جلوگیری کند ، ایجاد شده است:

این سیستم برای آبیاری باغ های زیتون در جنوب اسپانیا در حال معرفی است. این شامل نصب شبکه توزیع آب و ساطع کننده ها در سطح خاک است ، گویی که یک سیستم آبیاری قطره ای معمولی است ، اما انتشار دهنده ها به جو می ریزند و آب را در یک لوله پلاستیکی سوراخ دار به صورت عمودی وارد سوراخ زمین می کنند. (عکس. ۱). به این ترتیب ، پیاز مرطوب در داخل خاک ، درست در انتهای پایین لوله سوراخ شده ، ایجاد می شود. اگر عمق لوله سوراخ شده زیاد و قطر آن به اندازه کافی کم باشد ، تلفات تبخیر از لامپ مرطوب را می توان ناچیز دانست. به عنوان یک نتیجه ، سیستم SDI جایگزین پیشنهادی بیشتر مزایای یک سیستم SDI معمولی را دارد اما فاقد اکثر اشکالات آن است.

نصب این سیستم آسان و نسبتاً مقرون به صرفه است ، اگرچه به دلیل قرارگیری لوله های سوراخ دار در زیر هر انتشار دهنده ، در مقایسه با سیستم DI ، هزینه نصب اضافی نیز به دنبال دارد. با این حال ، از هزینه دفن جانبی های آبیاری جلوگیری می کند ، زیرا در سیستم SDI دیگر رخ می دهد. تعمیر و نگهداری سیستم بسیار ساده تر از سایر سیستم های SDI است ، زیرا مسدود کننده آلاینده ها با سهولت بیشتری قابل شناسایی و تعویض هستند.

هدف از این کار ارزیابی تجربی عملکرد این آبیاری زیر سطحی استوش اول بیشتر بود.

بحران آب در ایران وجهان

بحران آب در ایران وجهان

بحران آب در ایران

بحران آب در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا یک مشکل جدی است .
ایران با مساحت یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع ،
پس از عربستان سعودی هجدهمین کشور بزرگ در جهان و دومین کشور بزرگ در منطقه  است.
منابع آب تجدیدپذیر سالانه در ایران کمتر از سرانه ۱۷۰۰ متر مکعب است که بسیار کمتر از میانگین جهانی (۷۰۰۰ متر مکعب) است،
اما کمی بیشتر از متوسط ​​ (۱۳۰۰ متر مکعب است.
این مطالعه منابع آب ایران ، شدت بحران ، علل و راه حل های کنترل و کاهش بحران آب را بررسی می کند.

بحران آب درکاشان

تأکید بر شهر کاشان به عنوان نماد تمدن کارییزیان در مرکز ایران است که هم اکنون با مشکلات کیفی و کمی آب مواجه است.
ما  به عنوان کتابخانه و تحقیقات مستند انجام شده است ،
وضعیت منابع آب کاشان و ایران را بررسی کردیم ،
و چهار دلیل عمده بحران آب فعلی را در سطح محلی و ملی شناسایی کردیم:

(الف) عدم برنامه ریزی مکانی استفاده از زمین ؛
(ب) سو مدیریت ، تشنگی برای توسعه و خودکفایی
(ج) تصمیمات سیاسی در مورد تخصیص آب
(د) عدم قیمت گذاری مناسب آب و عدم توانایی کشاورزان در بهینه سازی سیستم های آبیاری.

در نتیجه ، این کشور با مشکلات جدی آب در مقیاس محلی و ملی روبرو است ،
از جمله افزایش تقاضای آب و کمبود ، کاهش سطح آب زیرزمینی ، پایین آمدن کیفیت آب و افزایش فقدان اکوسیستم ها.
اگر برای حل این مشکل بلافاصله طرح مدیریت یکپارچه منابع آب اجرا نشود ،
ممکن است در سالهای آینده وضعیت فاجعه بارتر شود.
این مطالعه برخی اقدامات را پیشنهاد می کند ،
که باید بلافاصله برای محافظت از منابع آب و جلوگیری از شرایط غم انگیز در کشوری با سابقه درخشان و طولانی در مدیریت منابع آب اعمال شود.

 

مهم این است که این کل آب موجود است ،
نه آبی که برای آشامیدن ، آبیاری و صنایع مناسب باشد ،
زیرا بیشتر آبهای زیرزمینی و سطحی در ایران توسط فلزات سنگین ، عناصر سمی ، نیترات و نفوذ آب نمک آلوده شده است.
بر اساس وضعیت منابع آب و مدیریت آب در ایران گزارش شده ،
بحران آب بسیار جدی است به طوری که ۶۶٫۵۰٪ (۴۰۵ از ۶۰۹) سفره های زیرزمینی در یک کشور در یک وضعیت بحرانی قرار دارند،
و بیشتر رودخانه ها ، چشمه ها ، دریاچه ها و تالاب ها ناپدید شده یا در حال نابودی هستند.

بحران آشکارتر و پیچیده تر است اگر منابع آب در شهرهایی مانند کاشان ،
واقع در استان اصفهان در مرکز ایران ، ۲۲۰ جنوب تهران ، پایتخت کشور واقع شود.

هدف این مقاله ارائه مروری بر وضعیت منابع آب کاشان است،
زیرا بحران آب در منطقه به قدری قابل توجه است که منجر به تبدیل شدن آب به یک اولویت ملی برای ایران شده است.

بحران آب درجهان

 

هیچ چیز برای زندگی روی زمین ضروری تر از آب نیست.
با این وجود ، از کیپ تاون تا فلینت ، میشیگان و از روستاهای زیر صحرای آفریقا تا بزرگ شهرهای آسیا ،
یک بحران جهانی آب وجود دارد.
مردم در تلاشند تا به کمیت و کیفیت آب مورد نیاز برای آشامیدن ، پخت و پز ،
استحمام ، شستن دست و پرورش مواد غذایی خود دسترسی پیدا کنند.

 

پیشرفت شگفت انگیزی در زمینه دسترسی به آب تمیز حاصل شده است ،
افرادی که دسترسی به آب پاک ندارند از ۱٫۱ میلیارد در سال ۲۰۰۰ به ۷۸۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ کاهش می یابد.
اما هنوز فرصت های زیادی برای تعدیل مزایای آب پاک از طریق بهبود بهداشت و تغییر بهداشت وجود دارد .

 

سازمان ملل متحد اهمیت رسیدگی به بحران جهانی آب را هر ساله در روز جهانی آب ، ۲۲ مارس ، تشخیص می دهد.
بدون آب تمیز و به راحتی در دسترس ، خانواده ها و جوامع نسل ها در فقر حبس شده اند.
بچه ها مدرسه را رها می کنند و والدین برای امرار معاش تلاش می کنند.
زنان و کودکان بیشترین آسیب را می بینند.
کودکان به دلیل اینکه در برابر بیماری های ناشی از آب کثیف آسیب پذیرتر هستند ،
و زنان و دختران زیرا روزانه حدود ۲۰۰ میلیون ساعت بار حمل آب برای خانواده های خود را متحمل می شوند.

 

دسترسی به آب تمیز همه چیز را تغییر می دهد.
این یک گام برای توسعه است.
وقتی مردم به آب تمیز دسترسی پیدا می کنند ، بهتر می توانند بهداشت و سلامت  را انجام دهند.
کودکان از سلامتی خوبی برخوردار هستند و احتمال حضور در مدرسه بیشتر است.
والدین نگرانی خود را در مورد بیماری های مربوط به آب و عدم دسترسی به آب تمیز کنار بگذارند.
در عوض ، آنها می توانند محصولات و دام را آبیاری کرده و درآمد خود را متنوع کنند.
انجمن ها دیگر برای حق داشتن یک چاله آب دعوا نمی کنند.

 

حقایقی درمورد بحران آب

بحران جهانی آب ۷۸۵ میلیون نفر به آب پاک دسترسی ندارند.
این از هر ۱۰ نفر یک نفر در کره زمین است.
تخمین زده می شود که زنان و دختران هر روز ۲۰۰ میلیون ساعت  آب حمل می کنند.
یک زن متوسط در روستاهای آفریقا هر روز ۶ کیلومتر پیاده روی می کند تا ۴۰ پوند آب منتقل کند.
روزانه بیش از ۸۰۰ کودک زیر ۵ سال در اثر اسهال ناشی از آب آلوده ، بهداشت نامناسب و اقدامات بهداشتی غیر ایمن می میرند.
۲ میلیارد نفر بدون دسترسی به سرویس بهداشتی مناسب زندگی می کنند.
۶۷۳ میلیون نفر در فضای باز مدفوع می کنند.
یکی از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ دسترسی جهانی به آب تمیز و بهداشت را فراهم کند.

 

چگونه می توانم به پایان دادن به بحران جهانی آب کمک کنم؟

می توانید به خانواده های نیازمند کمک کنید تا به عنوان حامی World Vision به آب تمیز دسترسی پیدا کنند.
طی پنج سال گذشته ، ۲۰ میلیون نفر از طریق کار ما آب تمیز دریافت کرده اند.
اهداف ما برای آینده با کمک شما بلند پروازانه تر اما قابل دستیابی است.

جیوه و اثرات مخرب آن

جیوه و اثرات مخرب آن

انواع جیوه در طبیعت

جیوه به اشکال مختلف وجود دارد:
عنصری (یا فلزی) و غیرآلی (که ممکن است افراد از طریق شغل در معرض آن قرار بگیرند).
و آلی (به عنوان مثال ، متیل جیوه ، که ممکن است افراد از طریق رژیم غذایی در معرض آن قرار بگیرند).
این اشکال جیوه از نظر درجه سمیت و تأثیر آن بر سیستم عصبی ، گوارشی و سیستم ایمنی بدن و ریه ها ، کلیه ها ، پوست و چشم ها متفاوت است.

جیوه به طور طبیعی در پوسته زمین رخ می دهد.
از فعالیتهای آتشفشانی ، هوازدگی سنگها و در نتیجه فعالیتهای انسانی در محیط آزاد می شود.
فعالیتهای انسانی علت اصلی ترشحات جیوه ، به ویژه نیروگاههای با زغال سنگ ، سوختن زغال سنگ مسکونی برای گرم کردن و پخت و پز ،
فرآیندهای صنعتی ، زباله سوزهای زباله و در نتیجه استخراج جیوه ، طلا و سایر فلزات است.

 

هنگامی که در محیط قرار گرفت ، می توان جیوه را توسط باکتری ها به متیل جیوه تبدیل کرد.
سپس متیل جیوه تجمع زیستی (تجمع زیستی هنگامی رخ می دهد که ارگانیسم حاوی غلظت بیشتری از ماده نسبت به محیط اطراف باشد)
در ماهی و صدف ماهی،متیل جیوه نیز بزرگ نمایی می کند.
به عنوان مثال ، در نتیجه خوردن بسیاری از ماهی های کوچکتر که از طریق خوردن پلانکتون جیوه به دست آورده اند ،
احتمالاً ماهی های بزرگ درنده دارای مقادیر بالای جیوه هستند.

 

تحت شرایط مختلف افراد ممکن است به هر شکل در معرض جیوه قرار بگیرند.
با این حال ، مواجه عمدتا از طریق مصرف ماهی و صدف آلوده به متیل جیوه و از طریق استنشاق بخارهای اصلی جیوه،
توسط کارگران در طی فرآیندهای صنعتی اتفاق می افتد.
پخت و پز جیوه را از بین نمی برد.

قرار گرفتن در معرض جیوه

همه انسانها در معرض مقداری سطح جیوه هستند،بیشتر افراد در معرض سطح پایین جیوه قرار دارند.
با این حال ، برخی از افراد در معرض مقادیر بالای جیوه هستند ،
که اغلب از طریق قرار گرفتن در معرض مزمن (تماس مداوم یا متناوب طولانی مدت) است.
نمونه ای از قرار گرفتن در معرض حاد قرار گرفتن در معرض جیوه در اثر یک حادثه صنعتی است.

 

عواملی که تعیین می کنند تأثیرات سلامتی و شدت آنها چیست عبارتند از:

 

  • نوع جیوه مربوطه
  • دوز
  • سن یا مرحله رشد فرد در معرض (جنین حساس ترین است).
  • مدت زمان قرار گرفتن در معرض
  • مسیر قرار گرفتن در معرض (استنشاق ، بلع یا تماس پوستی).

به طور کلی ، دو گروه نسبت به اثرات جیوه حساسیت بیشتری نشان می دهند.
جنین ها به دلیل جیوه بیشتر در معرض اثرات رشدی هستند.
قرار گرفتن در معرض متیل جیوه در رحم می تواند در اثر مصرف ماهی و صدف توسط مادر باشد.
این می تواند بر رشد مغز و سیستم عصبی کودک تأثیر منفی بگذارد.
اثر اولیه متیل جیوه در سلامتی ، اختلال در رشد عصبی است.
بنابراین ، تفکر شناختی ، حافظه ، توجه ، زبان و مهارتهای فضایی حرکتی و بینایی،
خوب ممکن است در کودکانی که به عنوان جنین در معرض متیل جیوه قرار گرفته اند تحت تأثیر قرار گیرد.

 

گروه دوم افرادی هستند که به طور منظم در معرض (قرار گرفتن مزمن) در معرض مقادیر بالای جیوه قرار دارند،
(مانند جمعیت هایی که به ماهیگیری معیشتی اعتماد می کنند یا افرادی که در معرض شغل قرار دارند).
در میان جمعیت های ماهیگیری معیشتی منتخب ،
بین ۵/۱/۱۰۰۰ و ۱۷/۱۰۰۰ کودک اختلال شناختی (عقب ماندگی ذهنی خفیف) ناشی از مصرف ماهی حاوی جیوه را نشان دادند.
این شامل جمعیت در برزیل ، کانادا ، چین ، کلمبیا و گرینلند بود.

اثرات سلامتی در معرض جیوه

عناصر و متیل جیوه برای سیستم عصبی مرکزی و محیطی سمی هستند.
استنشاق بخار جیوه می تواند اثرات مضر بر روی سیستم عصبی ، گوارشی و ایمنی بدن ،
ریه ها و کلیه ها ایجاد کند و ممکن است کشنده باشد.
نمک های غیر آلی جیوه برای پوست ، چشم و دستگاه گوارش خورنده است و در صورت بلع ممکن است باعث مسمومیت کلیه شود.

 

اختلالات عصبی و رفتاری ممکن است پس از استنشاق ، بلع یا قرار گرفتن در معرض پوستی در ترکیبات مختلف جیوه مشاهده شود.
علائم شامل لرزش ، بی خوابی ، از دست دادن حافظه ، اثرات عصبی عضلانی ، سردرد و اختلال عملکرد شناختی و حرکتی است.
علائم خفیف و زیر بالینی سمیت سیستم عصبی مرکزی را می توان در کارگران در معرض سطح جیوه اولیه در هوا ۲۰ میکروگرم در متر مکعب یا بیشتر برای چندین سال مشاهده کرد.
اثرات کلیه گزارش شده است ، از افزایش پروتئین در ادرار گرفته تا نارسایی کلیه.

 

انواع قارچ کش ها

انواع قارچ کش ها

قارچ کش چیست؟

قارچ کش که به آن ضد میکروب نیز گفته می شود ،
هر ماده سمی که برای از بین بردن یا جلوگیری از رشد قارچ استفاده می شود.
به طور کلی از قارچ کش ها برای کنترل قارچ های انگلی استفاده می شود،
که یا باعث خسارت اقتصادی به گیاهان زراعی یا گیاهان زینتی می شود ،
و یا سلامت حیوانات اهلی یا انسان را به خطر می اندازد.

بیشتر قارچ کش های کشاورزی و باغی به صورت اسپری یا گرد و غبار استفاده می شوند.
قارچ کش بذر قبل از جوانه زنی به عنوان یک پوشش محافظ استفاده می شود.
قارچ کش های سیستمیک ، یا داروهای شیمی درمانی ، روی گیاهان اعمال می شوند ،
جایی که آنها در سراسر بافت پخش می شوند و برای ریشه کن کردن بیماری موجود یا محافظت در برابر بیماری های احتمالی عمل می کنند.
در پزشکی انسانی و دامپزشکی ، قارچ کش های دارویی معمولاً به عنوان کرم ضد قارچ موضعی استفاده می شوند یا به عنوان داروهای خوراکی تجویز می شوند.

حذف سموم دفع آفات از آب و فاضلاب:

رویکردهای تصفیه شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی

 

سطح سموم دفع آفات در آب به دلیل استفاده بیش از حد آنها در حوزه کشاورزی مدرن افزایش یافته است.
انتخاب روش تصفیه آب مناسب برای حذف آفت کش ها به نوع سموم دفع آفات و اثربخشی فرآیند درمان بستگی دارد.

انواع روشهای شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی برای حذف سموم دفع آفات از آب ،
مانند فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته ، جذب ، لجن فعال ،
بیوراکتورهای غشایی و فن آوری غشا می باشند.

دو روش درمان تک و ترکیبی در حذف سموم دفع آفات از آب وفاضلاب قرار گرفته است.
استفاده از تکنیک های حذف ترکیبی فرصت های بالقوه ای را برای توسعه روش های ابتکاری حذف آفت کش ها فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل کاملی از ترکیب تأثیرگذار و شناخت بهترین روش حذف ،
برای طراحی یک تصفیه خانه آب که حداکثر میزان حذف ممکن برای انواع مختلف سموم دفع آفات را هدف قرار دهد بسیار مهم است.

علاوه بر این ، عدم تمرکز تصفیه آب نیز مورد بحث قرار گرفت،
که در آن یک رویکرد مهم است که منجر به کیفیت بهتر پساب آب با قیمت های پایین تر می شود.

بسیاری از تکنیک های مقرون به صرفه مانند لجن فعال و جذب توسط جاذب های کشاورزی ،
کارایی بالایی در درمان سطوح بالای آفت کش های مختلف نشان می دهد.

آفت کش ها در زندگی بشر

اقدامات انسانی و تولیدات صنعتی منجر به افزایش سطح آلاینده های نوظهور در محیط طبیعی می شود.
مسئله آلاینده های نوظهور یک نگرانی بهداشت عمومی است ،
و به طور گسترده ای در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است ،
با این حال ، هیچ راه حل نهایی پیشنهاد نشده است.

 

در میان آلاینده های در حال ظهور ، داروها (هورمون ها ، آنتی بیوتیک ها و سایر مواد) ،
مواد آرایشی ، رنگ های مصنوعی و سموم دفع آفات بیشترین نگرانی را در بسیاری از مناطق جهان دارند.
تولید جهانی این آلاینده های ریز در سال به حدود ۵۰۰ میلیون تن در سال رسیده است .

بعلاوه ، بسیاری از سموم دفع آفات در طول زمان پایدار هستند،
و بنابراین می توانند در آب و هوا منتقل شوند و مناطق آلوده دور از منبع خود را آلوده کنند.
استفاده پراکنده از سموم دفع آفات ، اکوسیستم هایی را تحت تأثیر قرار داده است که پرندگان ،
حیات وحش ، حیوانات اهلی ، ماهی ها و دام ها را تهدید می کند .

به عنوان مثال سموم دفع آفات در بسیاری از مطالعات به عنوان مواد سمی برای انسان و محیط زیست ثابت شده است .
به عنوان مثال ، قرار گرفتن مزمن در معرض علف کش هایی مانند آترازین (۱-کلرو-۳-اتیلامینو -۵-ایزوپروپیلامینو-۲،۴،۶-تریازین)،
که به عنوان یک علف کش انتخابی عمل می کند که باعث مهار فتوسنتز در گیاهان حساس می شود ،
باعث مشکلات قلبی عروقی ، تخریب شبکیه ، برخی از انحطاط عضلات و سرطان در انسان.

در میان علف کش ها ، اکسی فلورفن باعث مهار پروتوپورفیرینوژن اکسیداز می شود،
و منجر به آسیب غیر قابل برگشت غشای سلول می شود.
قرار گرفتن در معرض اکسی فلوئورفن توسط انسان می تواند باعث ایجاد مشکل در کبد و شمارش خون (کم خونی) شود.

علاوه بر این ، در میان سموم دفع آفات محیطی ، شناخته شده است که آزوکسیستروبین ،
یک قارچ کش طیف گسترده ای که از جوانه زدن اسپور قارچ جلوگیری می کند ، برای ماهیان آب شیرین و رودخانه بسیار سمی است .

انواع پساب صنعتی

انواع پساب صنعتی

۱٫پساب های صنعتی یکی از منابع اصلی ورودی مستقیم و مداوم آلاینده ها در اکوسیستم های آبی است.
نظارت متعارف بر پساب های صنعتی بر اساس اندازه گیری های فیزیکوشیمیایی برای تعیین غلظت “کل” یک آنالیت خاص در پساب است.

۲٫مورد دوم جمع آوری داده های بیولوژیکی به صورت روش سنجش حاد استاتیک غیر قابل تجدید است.

پاسخ جوامع بیولوژیکی یا ارگانیسم های جداگانه را می توان به روش های مختلفی کنترل کرد تا تأثیرات آن را بر اکوسیستم نشان دهد.
در این مقاله ، به طور خلاصه محبوب ترین تکنیک های نظارت بر زیستی و آزمایشات نظارت بر زیستی شرح داده شده است.
ویژگی های نشانگرهای زیستی مناسب با مثالهایی ارائه شده است.

معرفی

پساب های صنعتی از انواع فرآیندهای صنعتی و روش های دفع ناشی می شوند،
و ممکن است حاوی آلاینده هایی در سطوحی باشند که می توانند بر کیفیت دریافت آب و همچنین اکوسیستم آب تأثیر بگذارند.

انتشار آلاینده های صنعتی در پساب های مایع باید مطابق با الزامات نظارتی دقیق و دستورالعمل هایی باشد،
که در آن مواد شیمیایی ذکر شده نباید بیش از غلظت مشخص باشد.

از طرف دیگر ، یک شرکت شیمیایی ممکن است تعداد زیادی از مواد شیمیایی مختلف را آزاد کند ،
که این موارد توسط الزامات نظارتی در نظر گرفته نمی شوند و در بسیاری از موارد ناشناخته هستند.

این ترکیبات ممکن است محصولات نهایی ، پیش سازها ، یا واسطه های فرآیند ، یا ناخالصی ها و محصولات جانبی باشند.
یکی از ویژگی های متمایز پساب های منشأ صنعتی ، در مقایسه با فاضلاب شهری ،
این است که اغلب ممکن است حاوی مخلوطی از مواد مختلف و بسیار سمی باشند.

روش های تحلیلی تایید شده برای نظارت بر انطباق آلاینده های معمولی در پساب های صنعتی وجود دارد.
با این حال ، به دلیل پیچیدگی ماتریس نمونه ، چندین روش تحلیلی برای تعیین ترکیبات آلی قطبی و غیر قطبی ،
و آلاینده های در حال ظهور جدید که ممکن است بر کیفیت آب تأثیر بگذارد ، مورد نیاز است.

در نتیجه ، اصلاحات در ابزار دقیق ، نمونه گیری و تکنیک های آماده سازی نمونه برای مطابقت با استانداردهای نظارتی آب،
و همچنین دستیابی به سرعت تجزیه و تحلیل ضروری تر شده است.

طبقه بندی پساب های صنعتی خام

پساب های صنعتی خام را می توان با توجه به ماهیت غالب آلودگی ، آلی یا معدنی طبقه بندی کرد.
ممکن است با غلظت بالای ترکیبات آلی (ویا معدنی) مشخص شود ،
به دلیل وجود چند آلاینده اصلی (شیمیایی) پساب های صنعتی ، به عنوان مثال ،
یا به تعداد زیادی از مولکول ها ، غلظت آنها بسیار کم است (کاغذ و کاغذ یا صنایع غذایی)

 

فاضلاب خام صنعتی به طور کلی به طور مداوم در طی فرآیند صنعتی تولید می شود ،
اما در صورت بروز حادثه می تواند شامل برخی از پسماندهای مایع دیگر مانند باقی مانده شستشو و گاهی اوقات فرآوری آب باشد.
به همین دلایل ، کلیه پساب های صنعتی ممکن است از نظر کیفیت و مشخصاً از نظر میزان آلودگی مربوطه متفاوت باشند.

 

تعادل جریان

یک تصفیه خانه فاضلاب صنعتی معمولاً باید طراحی شود تا بتواند بالاترین میانگین جریان روزانه را که طی یک سال تجربه می شود ، کنترل کند.
حداکثر توان طراحی گیاه باید متوسط جریان ساعتی در این روز اوج باشد.

یک مخزن متعادل کننده جریان ۲۴ ساعته HRT در بالادست نیروگاه امکان جابجایی هر جریان فوری را که بالاتر از حد متوسط باشد فراهم می کند.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب صنعتی:

۱٫فرآیندهای حرارتی مانند تبخیر برای کاهش حجم آب نمک و بازیابی آب مورد تحقیق قرار گرفته اند.
این فن آوری ها انرژی زیادی را صرف می کنند ، که منجر به هزینه های عملیاتی بالا می شود.

برای کاهش مصرف انرژی ، سیستم های فشرده سازی بخار چند منظوره و بخار تولید شده اند.
پردازش بیشتر آب نمک غلیظ با یک کریستالیزور می تواند منجر به بازیابی کامل نمک و آب شود.

با این حال ، متأسفانه استفاده از تیمارهای حرارتی با هزینه بالای سرمایه  نیز مشخص می شود.
ادغام فرآیندهای غشایی مناسب ممکن است این هزینه را کاهش دهد ،
به ویژه هنگامی که منابع انرژی تجدیدپذیر (مانند حرارت اتلاف ، انرژی خورشیدی یا بادی و غیره) وارد می شوند.

 

۲٫از فن آوری های غشایی می توان برای تصفیه فاضلاب با شوری بالا استفاده کرد.

همراه با فرآیندهای حرارتی مانند تقطیر با چند اثر و تقطیر با فلاش چند مرحله ای ،
اسمز معکوس متداول ترین فناوری نمک زدایی است که استفاده می شود.

با این حال ، استفاده از اسمز معکوس برای تصفیه فاضلاب منجر به تولید آب نمک با شوری بالا می شود.
این شورها دارای غلظت نمک کمتری نسبت به نگهدارنده های گیاهان نمک زدایی هستند،
اما دارای سطح آلودگی آلی بالاتری هستند که به درمان های تکمیلی مانند فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته نیاز دارند.

علاوه بر این ، برای افزایش غلظت نمک در جریان های زباله ، می توان از پیش تصفیه ای با استفاده از اسمز جلو استفاده کرد .
این فرآیند به دلیل ظرفیت بالای رد و تمایل کم خطا شناخته شده است.

 

۳٫استفاده از نانوفیلتراسیون برای تصفیه فاضلاب بعنوان دستگاه تقطیر  بررسی شد.
فاضلاب معمول تقطیر حاوی مقادیر زیادی از مواد جامد آلی و جامدات جامد محلول است.

مشخص شد که احتباس املاح برای استفاده مجدد از آب به اندازه کافی زیاد است.
به طور مشابه ، یک فرآیند  ترکیبی از نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس  استفاده شد.

برای از بین بردن رنگ و آلاینده ها از کارخانه های تقطیر برای شستشو،با استفاده از نانو فیلتراسیون رنگ با موفقیت برداشته شد ،
در حالی که از اسمز معکوس برای حفظ مواد جامد محلول استفاده شد.